Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. júna 2011

Európska komisia hľadá zelené hlavné mesto EurópyBratislava a Košice sa spolu s ďalšími európskymi mestami môžu uchádzať o titul zeleného hlavného mesta Európy, s hľadaním ...Zdieľať
park kvety pes Park v Brémach na severozápade Nemecka.Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) - Bratislava a Košice sa spolu s ďalšími európskymi mestami môžu uchádzať o titul zeleného hlavného mesta Európy, s hľadaním ktorého začala Európska komisia. Prestížny názov bude víťaznému mestu udelený na rok 2014. Titulom zelené hlavné mesto Európy sa oceňujú mestá, ktoré sú na čele environmentálne prijateľnej urbanizácie a ktoré môžu byť vzorom a inšpiráciou pre iné mestá. Výročné ocenenie má prispieť k tomu, aby sa stali príťažlivejšími a zdravými miestami. Doteraz titul získali štyri mestá - Štokholm, Hamburg, Vitoria-Gasteiz a Nantes.


Cieľom je násjť mesto, ktoré bude vzorom pre ostatných

Do súťaže o prestížny titul zelené hlavné mesto Európy na rok 2014 sa môžu prihlásiť všetky mestá z členských štátov únie, kandidátskych krajín a krajín Európskeho hospodárskeho priestoru s viac ako 200 000 obyvateľmi. Z krajinách, v ktorých nie je mesto s viac ako 200 000 obyvateľmi, sa môže prihlásiť najväčšie mesto. Tromi kľúčovými cieľmi súťaže je oceniť mestá, ktoré spoľahlivo vykazujú dosahovanie náročných cieľov v oblasti životného prostredia, podporiť mestá pri rozhodovaní sa pre ambiciózne ciele ďalšieho zlepšenia v oblasti životného prostredia a byť vzorom a inšpiráciou iných miest a rozšíriť najlepšie postupy a skúsenosti do všetkých ostatných miest Európy.


Príspevky miest sa budú hodnotiť na základe 12 ukazovateľov - miestny príspevok k boju proti globálnej zmene klímy, doprava, zelené urbanistické zóny, hluk, produkcia odpadu a nakladanie s ním, príroda a biodiverzita, ovzdušie, spotreba vody, čistenie odpadových vôd, eko-inovácie a udržateľná zamestnanosť, ochrana životného prostredia miestnymi orgánmi a energetická výkonnosť. Mestá môžu podať prihlášky prostredníctvom online formuláru na www.europeangreencapital.eu. Lehota na podávanie žiadostí uplynie 14. októbra 2011. O udelení titulu rozhodne medzinárodná porota a víťaz bude vyhlásený v júni 2012. Titul hlavného zeleného mesta Európy zvýši prestíž mesta, rozšíri jeho dobré meno a zvýši jeho atraktívnosť ako turistickej destinácie a mesta na život a prácu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd sa bude zaoberať vraždou Jána Kubašiaka
<< predchádzajúci článok
Baktériu E. coli našli už aj v potoku v nemeckom Hessensku

Európska komisia hľadá zelené hlavné mesto Európy - diskusné fórum čitateľov

Bratislava21.6. 6:29:53