Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. novembra 2023

Európska únia ratifikovala dohodu o voľnom obchode s Novým Zélandom, investície by sa mali zväčšiť až o 80 percentEurópska únia ukončila procedúru ratifikácie dohody o voľnom obchode s Novým Zélandom. Zníženie cla Pondelkové rozhodnutieZdieľať
gettyimages 506815322 676x380 27.11.2023 (SITA.sk) - Európska únia ukončila procedúru ratifikácie dohody o voľnom obchode s Novým Zélandom.

Zníženie cla


Pondelkové rozhodnutie Rady Európskej únie prišlo necelý týždeň po tom, ako súhlas s dohodou vyjadril Európsky parlament. Informovala o tom na svojej internetovej stránke Európska komisia (EK).

Očakáva sa, že dohoda pre firmy z EÚ zníži clá o približne 140 miliónov eur ročne.

V dôsledku toho sa predpokladá, že obchod medzi Úniou a Novým Zélandom sa v najbližšom desaťročí zvýši o 30 percent. Investície EÚ na Novom Zélande by sa mali zväčšiť až o 80 percent.

Rešpektovania Parížskej klimatickej dohody


„Táto prelomová dohoda zahŕňa aj záväzky v oblasti udržateľnosti, vrátane rešpektovania Parížskej klimatickej dohody a základných pracovných práv. Dohoda posilňuje angažovanosť EÚ v strategicky a ekonomicky dôležitom indicko-tichomorskom regióne," uviedla EK.

Dohodu ešte musí ratifikovať Nový Zéland. Očakáva sa, že sa tak stane v prvom alebo druhom štvrťroku 2024.


Zdroj: SITA.sk - Európska únia ratifikovala dohodu o voľnom obchode s Novým Zélandom, investície by sa mali zväčšiť až o 80 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Silná búrka zasiahla Rusko a Ukrajinu, približne dva milióny ľudí zostalo bez prúdu (video+foto)
<< predchádzajúci článok
Ukrajinskí partizáni pri Melitopoli vyhodili do vzduchu auto s proruskými čečenskými bojovníkmi (foto)