Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Exprezident Jimmy Carter utrpel zlomeninu, podrobil sa operáciiNa archívnej snímke bývalý americký prezident Jimmy Carter.Zdieľať
Na archívnej snímke bývalý americký prezident Jimmy Carter. Foto: TASR/AP
Washington 14. mája (TASR) - Bývalý americký prezident Jimmy Carter utrpel v pondelok pri páde vo svojom dome v štáte Georgia zlomeninu v oblasti bedrového kĺbu. Informovala o tom v utorok agentúra AP.


Cartera (94) po úraze hospitalizovali v nemocnici v meste Americus, kde sa podrobil operácii. Podľa slov jeho hovorkyne Deanny Congileovej zákrok prebehol úspešne, rovnako ako počiatočná fáza zotavovania.

S exprezidentom je v nemocnici aj jeho 91-ročná manželka Rosalynn, s ktorou žije už 73 rokov.

Bývalý šéf Bieleho domu utrpel úraz, keď sa chystal na lov divých moriek. Cartera v tejto súvislosti mrzí najmä to, že sa lovecká sezóna už končí a nebude môcť vyčerpať svoju kvótu.

Demokrat Jimmy Carter pôsobil v rokoch 1977-81 ako 39. prezident USA. V marci 2019 sa stal najdlhšie žijúcim prezidentom v dejinách USA. Predstihol vtedy exprezidenta Georgea H. W. Busha, ktorý zomrel vlani v novembri vo veku 94 rokov a 171 dní.

Aj po odchode z Bieleho domu zostal verejne činný a v roku 2002 mu udelili Nobelovu cenu za mier za činnosť v jeho mimovládnej neziskovej organizácii Carter Center.

Carterovi pred niekoľkými rokmi diagnostikovali rakovinu mozgu a pečene a následne sa podrobil operácii a rádioterapii. Podľa lekárov bola liečba úspešná.

Televízia CNN pripomína, že zlomenina bedrovej kosti môže byť pre mnohých starších ľudí osudná. Na jej následky zomiera v priebehu 12 mesiacov jeden z troch pacientov nad 50 rokov.

Súčasný republikánsky šéf Bieleho domu Donald Trump zaželal Carterovi rýchle uzdravenie. Podľa vlastných slov s ním nedávno hovoril a bol vo veľmi dobrej forme. "Bude (opäť) v poriadku," vyjadril sa Trump.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rodiny detí so zdravotným znevýhodnením: Škôlka má byť pre všetky deti
<< predchádzajúci článok
Fanúšikovia skladania nábytku IKEA si môžu zmerať sily v AVIONE

Exprezident Jimmy Carter utrpel zlomeninu, podrobil sa operácii - diskusné fórum čitateľov