16. februára 2008

Extraliga - piatok - 52. kolo - súhrn

Súhrn výsledkov piatkových zápasov 52. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže - Slovnaft extraligy 2007/2008:

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HK Aquacity ŠKP Poprad 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Góly: 6. M. Oravec (Kadlubiak) - 4. Vrbata (Jarolín), 22. Halaj (Martin Slovák, Bambúch), 29. Kasík (Jarolín, A. Kroták), 46. Halaj (Jabrocký, Martin Slovák)
Vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország - Gašparík, R. Vojtek, 350 divákov
L. Mikuláš: Falter - D. Rehák, Jelínek, M. Droppa, Hyben, Petran, Kadlubiak, Rúfus - F. Zúbek, Róbert Huna, Richard Huna - Lelkeš, Kuric, B. Pohanka - M. Hančiak, Blaščík, M. Oravec - Mach, Dzuriak, R. Budaj
Poprad: Melicherčík - Kasík, Bambúch, Dora, Turoň, Korenko - A. Kroták, Jarolín, Vrbata - Jabrocký, Halaj, Martin Slovák - Marcel Haščák, Lapšanský, Martin Segľa - J. Marcinko, Buc, Jasovský
Na mikulášskom ľade sa stretli tradiční rivali. Pohľad na súpisky už pred úvodným buly napovedal, že oba tímy sú so svojím postavením v tabuľke zmierené. Napríklad hostia z Popradu disponovali v Liptovskom Mikuláši iba piatimi obrancami. Skóre zápasu otvorili už v 4. min "Kamzíci": bleskovú akciu na jeden dotyk nekompromisne zakončil Vrbata. Vzápätí odpovedal po skrumáži pred Melicherčíkom dôrazný Oravec - 1:1. Krátko pred prvou sirénou sa Liptákom naskytla ideálna príležitosť strhnúť vedenie na svoju stranu, ale počas viac ako minútovej presilovky o dvoch hráčov prakticky nič nevymysleli.
Vstup do druhého dejstva sa lepšie vydaril hokejistom Popradu. Gól domáceho odchovanca v ich drese Halaja potvrdil až videorozhodca - 1:2. V 29. min skončil za Falterom tretí puk - počas presilovky hostí prekonal gólmana domácich od modrej obranca Kasík. V zostávajúcom čase druhého dejstva sa viackrát zapotil aj Melicherčík. Po Kadlubiakovej strele zvonila žŕdka. Mladí útočníci domáceho tímu mali niekoľko sľubných šancí na skorigovanie nepriaznivého stavu, ktoré však nedokázali využiť. V záverečnom dejstve, ktoré súperi dohrávali akoby už iba z povinnosti, sa domácim prázdnym tribúnam ešte raz gólovo pripomenul Halaj.
Hlasy:
Ján Majdek (tréner L. Mikuláša): "Proti jednoznačnému favoritovi sme prvú tretinu zvládli pomerne dobre. Poprad však potom prevzal iniciatívu a rýchlo rozhodol o výsledku. V závere sme sa snažili dať ešte nejaký gól, ale, žiaľ, nepodarilo sa nám to."
Jozef Skokan (asistent trénera Popradu): "Mikulášania napriek plejáde juniorov v zostave majú svoju kvalitu - najmä v prvom dejstve sme sa ťažko presadzovali. Postupne sme však čoraz viac prenikali do útočného pásma, dali sme potrebné góly a splnili cieľ zvíťaziť. Do hry postupne zapájame dlhodobých maródov, pretože play off sa nezadržateľne blíži a musíme sa pred ním dať dokopy."

MHC Martin - SkiPark MHK Kežmarok 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)
Góly: 7. L. Havel (L. Říha), 28. I. Ďatelinka (Kolba, Markovič), 34. M. Beran (Török, Klepáč), 58. L. Havel (Koložváry, L. Říha), 60. L. Havel (L. Říha) - 30. M. Palovčík (B. Ihnačák), 45. Drotár (Frank), 51. Fedor (Škovira)
Vylúčení: 3:6 na 2 min, navše: L. Říha (Martin) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Valachovič, Baluška - Gajan, M. Grečko, 3400 divákov
Martin: Dzubina - Vantroba, Klepáč, B. Majeský, Hriňa, Kolba, I. Ďatelinka, Polák, V. Dvořák - Török, M. Beran, Podstavek - L. Říha, Koložváry, L. Havel - Džerinš, M. Macho, Markovič - Trokan, Mahdalík, A. Thémar
Kežmarok: Klempa - Strapko, Brejčák, Petrina, Brincko, Sadiki, M. Žemba - Frank, Šechný, Drotár - Pavol Segľa, M. Palovčík, B. Ihnačák - Škovira, S. Pavličko, Fedor - Čížek, V. Žemba, Schneider
Favorizovaný Martin začal stretnutie v dobrom tempe a bolo len otázkou času, kedy dosiahne úvodný gól. Hostiteľom sa to podarilo v 7. min, keď sa Havel predral až pred Klempu a rozvlnil sieť. V 10. min mal na hokejke zvýšenie náskoku Koložváry, ale kežmarský brankár bol úspešnejší. Pri ďalšom prečíslení Martina si Török nerozumel s Vantrobom a z následného protiútoku musel Podstavek v poslednej chvíli vypichnúť puk Brejčákovi. V druhom dejstve sa obraz hry nezmenil. Domáci pridali gólovú poistku v 28. min pri presilovke, keď Kolbovu strelu od modrej tečoval do kežmarskej siete Ďatelinka - 2:0. O dve minúty neskôr prišiel blesk z čistého neba, Ihnáčaková zadovka našla Palovčíka, ktorý prekonal Dzubinu. Inkasovaný gól trochu vyviedol Martinčanov z tempa, ale nie na dlho: už v 34. min Török ideálne uvoľnil Berana, ktorý strelou bez prípravy upravil stav na 3:1. V záverečnej tretine sa Martin zahrával s ohňom. V 45. min potrestal nekoncentrovanosť domácich obrancov Drotár - 3:2. V 51. min ešte viac šokoval tribúny Fedor, ktorý vyrovnal na 3:3. Z pohľadu domácich zachránil situáciu strelecky disponovaný Havel, ktorý v 58. min dorazil puk za Klempov chrbát a 44 sek pred koncom do prázdnej bránky pri power-play hostí pečatil na 5:3
Hlasy:
Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Pred zápasom som avizoval, že to bude ťažký duel, pretože Kežmarok má skúsených hráčov - to sa aj potvrdilo. Mrzí ma, že sme stratili náskok po našich individuálnych chybách. Z tohto sa určite musíme poučiť a v ďalších stretnutiach treba hrať oveľa efektívnejšie. Niekedy mám pocit, že hráme iba na krásu, nie priamočiaro. Málo zakončujeme akcie. Je to akési jalové, čo sa nám môže vypomstiť, ale aj tak ma teší, že sme získali tri povinné body. Oceňujem, že mužstvo nekleslo na duchu ani vtedy, keď súper vyrovnal na
Miroslav Ihnačák (tréner Kežmarku): "V prvých dvoch tretinách sme ťahali za kratší koniec. Až v tretej časti sme začali viac korčuľovať, tlačili sme sa pred súperovu bránku a využívali jeho chyby. V záverečnej časti sme hrali dobrý hokej, dostali sme domácich do úzkych, ale oni boli v závere šťastnejší. Počas celého zápasu nás držal nad vodou brankár Klempa, ktorý je našou permanentnou oporou."

MsHK Žilina - Dukla Trenčín 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Góly: 13. P. Sivák (Stantien, D. Kusovský), 34. Važan (Pulpán, Pokrivčák), 34. V. Baláž (R. Tvrdoň) - 25. Malinský (Čacho, A. Kollár)
Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák - M. Orolin, Pavlovič, 1610 divákov
Žilina: Ševela - D. Kusovský, Kučný, M. Grman, Pulpán, Kudrna, Špila, Krčula, Krajčík - Kontšek, Stantien, P. Sivák - Važan, Ivan, Pokrivčák - V. Baláž, R. Tvrdoň, Hájnik - Valášek, Sikorčin, A. Čavrk
Trenčín: Hála - Homer, Křetinský, Malinský, P. Mikuš, Fatyka, J. Mikuš - Pardavý, A. Kollár, Čacho - Hanzal, Húževka, V. Nemec - S. Saliji, Trochta, Marek Haščák - V. Král, Kóňa, V. Kútny
Začiatok stretnutia medzi 8. a 4. tímom v aktuálnej tabuľky bol vyrovnaný. Oba tímy nevyužili možnosť početnej prevahy. Napokon to boli domáci Žilinčania, kto v 13. min pri vylúčení Malinského po 30 sek presilovky z hokejky Siváka strelil úvodný gól. V záverečných minútach prvej tretiny podržal domácich brankár Ševela. V druhej tretine hostia z Trenčína pridali a výsledkom bol gól obrancu Malinského, ktorý sa sám ocitol pred domácim gólmanom. Žilinčania odpovedali rezolútne: keď sa v 34. min vrátil na ľad z trestnej lavice Haščák, Važan dal ich druhý gól - 2:1. Trvalo len pár sekúnd a hostitelia už viedli rozdielom dvoch gólov zásluhou baláža. Trenčania si vytvorili tlak, ale skóre sa do druhej sirény už nezmenilo. Na začiatku záverečnej tretiny mal ideálnu príležitosť domáci Ivan, ale nedal. Trenčín v snahe o dosiahnutie kontaktného gólu zatlačil, Žilinčania však umnou hrou udržali výsledok vo svoj prospech.
Hlasy:
Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): "Na zápas proti Trenčínom sme nastupovali s vedomím, že hostia majú vyspelejší tím. Snažili sme sa udržať stredné pásmo a zachytávať nápor hostí. To sa nám podarilo, dali sme aj góly a umnou hrou sme dokázali zvíťaziť nad favoritom. Chcem poďakovať hráčom i fanúšikom."
Antonín Stavjaňa (tréner Trenčína): "Gratulujem Žiline k zisku cenných bodov v boji o play off. Neviem ani, koľký to bol už pre nás zápas, keď sme boli s produktivitou na tom takto zle. S jedným streleným gólom sa ťažko dá víťaziť. Keď nie sme úspešní v koncovke a nezahrá nám ani obrana, potom nemôžeme čakať úspech."

HC Košice - HK VSR SR 20 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Góly: 8. Rudolf Huna (M. Šterbák, Weissmann), 35. Rudolf Huna (Kmiť, Weissmann), 39. M. Šterbák (Špilár, P. Bartoš), 53. Špelda (S. Gron, Kledrowetz), 54. Javín (Špilár, P. Bartoš) - 51. Uhnák (Konečný)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Krist - T. Orolin, Kalina, 5098 divákov
Košice: Lipovský - M. Šterbák, Javín, I. Droppa, Jendek, Kledrowetz, Špelda - Špilár, Juraj Faith, P. Bartoš - Weissmann, Kmiť, Rudolf Huna - Šimurda, Pleva, S. Gron - Michel Miklík, Ščurko, Jenčík
HK VSR SR 20: Andreanin - M. Bališ, J. Brejčák, Ďaloga, Baron, Novajovský, Košecký - Konečný, O. Rusnák, Uhnák - M. Jurík, O. Ďuriš, Suja - J. Molnár, Mertel, Jančovič - Stríž, P. Kopecký, Vyletelka
Jasným favoritom stretnutia boli domáci Košičania, ktorí aj mali prevahu už od začiatku. Po príležitostiach Grona a Kledrowetza sa dočkali v 8. min. Od modrej to skúsil zľahka Šterbák a vyrazenú strelu dostal Huna bez problémov do bránky "mladíkov" - 1:0. V polovici prvej tretiny po súboji domáceho Jendeka a hosťujúceho Brejčáka nevydržalo plexisklo pri lavičke časomeračov. Výmena trvala v Steel Aréne iba sedem minút. Po nej pokračovalo dobýjanie bránky reprezentačnej dvadsiatky. Pred Andreaninom sa ocitol osamotený Weissmann, ale neprekonal ho. Aj Gron mieril vedľa. Šimurda ho zas v 18. min z uhla skúšať prekvapiť. Dvadsiatka pohrozila v 20. min, ale Lipovský si s Strížovým zakončením poradil. Aj v druhej tretine mali domáci hru pod kontrolou, ale tlak zužitkovali až v jej závere. V 35. min strelou švihom zvýšil na 2:0 disponovaný Huna. Po akcii na jeden dotyk a pohotovej Bartošovej koncovke sa opäť zaskvel Andreanin, ktorý však bol v 39. už bezmocný: presilovkové obliehanie bránky hostí zavŕšil Šterbák. Stačilo mu nastaviť hokejku po milimetrovej prihrávke Špilára. Domáci tím mohol aj po druhej prestávke skórovať, mal viacero vyložených príležitostí. Z gólu sa však v 51. min napokon radovali mladíci po tom, ako Uhnák využil Konečného prihrávku spoza bránky. Košická odpoveď nenechala na seba dlho čakať. V 53. min sa presadil Špelda a o minútu uzavrel bombou Javín na konečných 5:1.
Hlasy:
Rostislav Čada (tréner Košíc): "Na začiatku sme sa nedostali do takého tempa, ako sme si predstavovali. Trvalo nám to dlhšie. Aj keď sme si šance vytvárali, v koncovke bola nepostačujúca agresivita, s ktorou nie sme spokojní. Do ďalších zápasov nemôžeme ísť s takýmto zakončením - v tomto musíme pridať. "
Štefan Mikeš (tréner HK VSR SR 20): "To, ako sme hrali do stavu 1:3, ma veľmi potešilo. Dodržiavali sme v defenzíve to, na čom sme sa dohodli. Tretí gól sme dostali v oslabení, tam už boli hráči vyšťavení. Potom ma však nahnevalo, že sme začali myslieť príliš ofenzívne, čo si nemôžeme dovoliť. Zo strany hráčov nastal mladícky skrat."

HK 36 Skalica - HKm Zvolen 3:4 po samost. nájazdoch (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 1. R. Hartmann (Pašek, T. Višňovský), 9. Pálffy (Zálešák, J. Mikúš), 43. Horský (Šátek, F. Novák) - 1. L. Čierny (Klouda, J. Čierny), 24. Kubenko (Klouda, Kopecký), 40. L. Čierny (Klouda), rozhod. nájazd: F. Turek
Vylúčení: 8:9 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Mášik, Mihajlo, 3300 divákov
Skalica: Rybár - V. Vlk, Gründling, M. Ivičič, Gulla, Beňa, Šille, Klučár, Škápik - Pálffy, Zálešák, J. Mikúš - Kocák, R. Školiak, Liščák - T. Višňovský, Pašek, R. Hartmann - F. Novák, Horský, Šátek
Zvolen: V. Hudáček - L. Čierny, Juraško, P. Frühauf, Dlouhý, Babka, Štork, Cebák - Kopecký, Klouda, Kubenko - Dubec, J. Čierny, Cibuľa - Hvila, F. Turek, Krayzel - Macejka, Jurík, Paciga
Priamy súboj o piatu priečku mal v Skalici priam nádych play off. Už v 31. sek sa hostia zo Zvolena počas presilovej hry pri vylúčení domáceho kapitána Vlka ujali vedenia, keď L. Čierny skóroval šikovne zápästím. Už o 15 sek však domáci vyrovnali. Pred bránkou sa najlepšie zorientoval Hartmann, ktorý skóroval "z prvej" popri lapačke Hudáčka. V 2. min vysunul Mikúš do brejku Pálffyho, ale skalický kanonier nebol presný. Rovnako nepochodil ani Zálešák a na druhej strane rozbehnutý Paciga. V 9. min Pálffy rutinérskou strelou po ľade s prehľadom upravil na 2:1. Druhá tretina už bola taktickejšia. Zvolenčania vyrovnali v 24. min, keď využili svoju druhú presilovku. Kubenko doklepol puk od Kloudu, ktorý mu ho naservíroval spoza skalickej bránky. V 36. min sa vyznamenal domáci gólman Rybár: najprv zlikvidoval nájazd Dlouheho, ktorý naskočil z trestnej lavice, a potom jeho rýchly betón zabránil presadiť sa Štorkovi. Tretina sa skončila gólom l. Čierneho, ktorý trafil od modrej pomedzi betóny - 2:3. V 43. min z ťažkého uhla duchaprítomne strelou po ľade vyrovnal na 3:3 Horský. Obe strany sa následne snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale šance domáceho Školiaka i Zvolenčana Kopeckého zostali nepremenené. V samostatných nájazdoch po bezgólovom predĺžení zaúradoval v prospech hostí spod Pustého hradu Turek.
Hlasy:
Peter Oremus (tréner Skalice): "Vývoj stretnutia trošku ovplyvnili naše vylúčenia v strednom a útočnom pásme, ale ja za tú aktivitu chlapcom nemôžem naozaj nič vyčítať. Trošku nám utiekla druhá tretina, ktorá nás mrzí a musíme si ju rozobrať. Lotéria samostatných nájazdov je o šťastí, hoci, samozrejme, aj o technickej zdatnosti."
Ladislav Svozil (tréner Zvolena): "Konečne sa nám podarilo ísť do vedenia, čo síce bolo dobré, ale pár ďalších minút sme sa iba prizerali ako domáci bojujú, ako idú tvrdo do osobných súbojov. Chceli sme hrať len s pukom, ale hokej je niekde inde - musí sa hrať aj bez puku. Na konci prvej tretiny sme pridali dôraz a neposkytli sme Skalici už toľko priestoru. Z našej strany bola najlepšou tá fáza v druhej tretine, keď sme strieľali góly. V samostatných nájazdoch je to vždy už len o šťastí, pretože Skaličania i my máme veľmi schopných útočníkov. Sme spokojní najmä so ziskom bodov."

Slovan Bratislava - HK Ardo Nitra 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Góly: 18. Sersen (Hreus, Kropáč), 30. I. Baček (Döme), 33. Döme (Srdínko, Kapuš), 60. Lažo (Kropáč, Sersen) - 8. H. Ručkay (Hronský, Galko), 45. M. Chrenko (Vadrna, Ľ. Kolník)
Vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - M. Novák, Müllner, 4894 divákov
Slovan: Hovi - Pavlas, Huba, J. Kováčik, Srdínko, Hančák, Sersen - Lažo, Hreus, Kropáč - Döme, Kapuš, I. Baček - J. Sýkora, Ľ. Pištek, M. Kokavec
Nitra: Račko - Vojta, Halász, T. Sedlák, Galko, Socha, Rais - Vadrna, Marek Slovák, Ľ. Kolník - Hronský, M. Chrenko, H. Ručkay - Ecker, L. Mašlonka, J. Ručkay
Favorizovaný Slovan hrajúci bez svojho elitného útoku Kuľha - Hujsa - Uram začal aktívne, no Kropáč v 3. min či Lažo o tri min neskôr pred Račkom neuspeli. Do vedenia išli paradoxne Nitrania, keď Henrich Ručkay presne umiestnil do ľavého horného rohu Hoviho svätyne Hronského prihrávku spoza bránky - 0:1. Domácich inkasovaný gól zaskočil, hostia naopak veľmi dobre korčuľovali. V 18. min však musel ísť na trestnú lavicu Mašlonka a Sersen doklepol za Račkov chrbát Hreusovu strelu - 1:1.
Aj v druhej tretine pokračoval hokej bez väčšieho nasadenia, chýbala agresivita. Naplno sa však už prejavila hráčska kvalita na strane "belasých", ktorí si vytvárali jednu príležitosť za druhou. V 30. min zabojoval za hosťujúcou bránkou Döme a Baček mal dostatok času na pohodlné zakončenie - 2:1. O ďalšie tri minúty sa skóre opäť menilo v prospech favorita: v ďalšej presilovke Slovana sa v skrumáži najlepšie zorientoval jeho kapitán Döme -
Aj tretiu tretinu začal už istý víťaz základnej časti veľkým náporom. Zverenci Zdena Cígera však zahadzovali jednu stopercentnú šancu za druhou a prekážkou im bol aj skvelý Račko. Laxnosť v zakončení sa Slovanu vypomstila, v 45. min keď peknú kombináciu hostí v prečíslení dotiahol do úspešného konca Matúš Chrenko. V 48. min mohol v presilovke vyrovnať Vadrna, vzápätí hráči spod Zobora nevyužili ani ďalšie sľubné prečíslenie. Na druhej strane nezaskočil Račka Kropáč a Lažo netrafil prázdnu bránku. V záverečných minútach sa Nitra snažila vyrovnať, no nepomohla jej ani power play, pri ktorej - naopak - uzavrel skóre na konečných 4:2 do opustenej bránky Lažo.
Hlasy:
Zdeno Cíger (tréner Slovana): "Myslím si, že hosťujúci brankár predviedol veľmi kvalitný výkon. Celkovo Nitra vyťažila z minima maximum. My sme hrali dobre dopredu, vzadu sme to však podceňovali a preto sme inkasovali. Som spokojný z víťazstvom, bolo však veľmi ťažkou úlohou motivovať chlapcov, keďže už nemáme v podstate o čo hrať."
Ján Neliba (tréner Nitry): "Keď disponujete takým kádrom, ako my, takéhoto zápasu sa musíte obávať. Slovan na nás naozaj vyletel, ale vďaka nášmu brankárovi Račkovi sme to prežili a dokonca sme išli do vedenia. Potom sa prejavil kvalitnejší káder domácich. Slovan nás jednoznačne prevýšil najmä v presilovkách. V tretej tretine sme zdvihli hlavy, zabojovali sme a siahali po dobrom výsledku, ale kvalita bola na strane domácich."