24hod.sk    Šport    F1

23. októbra 2023

F1: Hamiltona a Leclerca diskvalifikovali z VC USA

Oba monoposty mali po pretekoch nadmerne opotrebovanú podlahu. K diskvalifikácii prišlo po vypočutí zástupcov oboch tímov približne štyri hodiny po šachovnicovej vlajke.

Vedenie pretekov formuly 1 na VC USA diskvalifikovalo z nedeľňajších pretekov Brita Lewisa Hamiltona na Mercedese a pilota Ferrari Charlesa Leclerca z Monaka. Ich monoposty neprešli po pretekoch v Austine technickou kontrolou. Hamilton pôvodne figuroval na druhom mieste, Leclerc bol šiesty.

Oba monoposty mali po pretekoch nadmerne opotrebovanú podlahu. K diskvalifikácii prišlo po vypočutí zástupcov oboch tímov približne štyri hodiny po šachovnicovej vlajke. Na COTA vyhral už istý majster sveta Max Verstappen z Holandska na Red Bulle. Mercedes a Ferrari uznali zistenia kontroly, k poškodeniu podľa nich prišlo v dôsledku hrboľatej vozovky a nabitého programu. V Austine bol okrem klasických pretekov aj šprint.

V dôsledku penalizácie poskočil na pódium Leclercov tímový kolega Carlo Sainz zo Španielska a na štvrté miesto sa posunul Mexičan Sergio Perez na Red Bulle. Až o dve priečky si polepšil Hamiltonov krajan a tímový kolega George Rusell aj pôvodne ôsmy Pierre Gasly z Francúzska (Alpine). Za ním bol Kanaďan Lance Stroll na Astone Martin, ktorý tak dosiahol najlepší výsledok od júna. Bodovanú desiatku uzavreli piloti Williamsu - Alex Albon z Thajska a Američan Logan Sargeant. Pre druhého menovaného je to premiérový bod v kariére, pričom jeho tím získal dvojité body prvýkrát od kontroverznej VC Belgicka 2021. Sargeant sa stal prvým Američanom od roku 1993 (Michael Andretti), ktorý bodoval v pretekoch a zároveň prvý od sezóny 1989 (Eddie Cheever) s bodovým ziskom na domácej trati. Informácie priniesla agentúra AFP.

Slovan vyhral šláger v Trnave, tréner Weiss vyzdvihol úroveň zápasu (video+foto)
Futbalisti z AS Trenčín remizovali so Skalicou, hráči sú sklamaní z nepremenených šancí (video)