Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júna 2007

Fico a Gyurcsány chcú jednotný výklad spoločných dejínPredsedovia vlády Slovenskej republiky (SR) a Maďarskej republiky (MR) Robert Fico a Ferenc Gyurcsány sa zhodli na konštruktívnosti dialógu a dohodli sa na realizácii spoločných projektov. Podpísali ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) - Predsedovia vlády Slovenskej republiky (SR) a Maďarskej republiky (MR) Robert Fico a Ferenc Gyurcsány sa zhodli na konštruktívnosti dialógu a dohodli sa na realizácii spoločných projektov. Podpísali tiež medzivládnu dohodu o prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii cestných hraničných mostov a úsekov hraničných ciest na spoločnej štátnej hranici. Zhodli sa, že už na budúci rok by mali historici oboch krajín zostaviť spoločnú publikáciu o spoločných dejinách oboch národov. Informovali o tom na tlačovej konferencii po skončení ich rokovania.

Podľa Fica sa premiéri sústredili na témy, ktoré sú súčasťou dokumentu "Spoločná minulosť, spoločná budúcnosť v zrkadle spoločných projektov". Dokument sa podľa Fica pripravoval dlho pred dnešným stretnutím a obsahuje 14 bodov z rôznych oblastí spolupráce. Premiéri sa podľa Fica zhodli, že sa môžu k dokumentu postaviť pozitívne a projekty, ktoré obsahuje, sú podľa nich realizovateľné. Október je podľa Fica reálny termín na podpis dohody o výstavbe dvoch mostov cez hraničnú rieku Ipeľ. Fico vyslovil vieru, že do konca volebného obdobia sa podarí vybudovať aj diaľničné spojenie Košíc s Miškovcom. Ocenil záujem o kultúrnu výmenu a úzku spoluprácu v kultúrnej oblasti i na vytváraní primeraných podmienok pre menšiny, primerané členským krajinám Európskej únie. Fico označil za zlé, že sa posledná oficiálna návšteva medzi SR a MR uskutočnila v roku 2001 a vyslovil potešenie nad dnešným stretnutím, keďže podľa neho obe krajiny majú záujem na štandardných vzťahoch. Otázkam zahraničnej politiky sa partneri na stretnutí podľa Fica venovali len okrajovo, skonštatovali totožné postoje k európskej ústavnej zmluve i vstupu do schengenského systému hraníc, pričom odmietli rakúske pokusy oddialiť ho.

Gyurcsány pripomenul, že počas stáročí sme boli v spoločnom štáte v dobrom i zlom a spôsobovali si radosť i bolesť. "Veci z minulosti, ktoré sa prelínajú do súčasnosti, nám prinášajú problémy," povedal maďarský premiér s tým, že na druhej strane máme veľa spoločných úloh, ako je budovanie ciest, mostov či riešenie otázok zamestnávania občanov navzájom. Podľa Gyurcsánya sa premiéri dohodli na vytvorení spoločnej komisie historikov v paritnom počte, ktorí vytvoria spoločnú verziu spoločnej histórie oboch našich národov. "Máme záujem, aby komisia už v roku 2008 vydala spoločnú publikáciu. Určite sú veci, v ktorých sa nikdy nezhodnú, ale tam, kde sa to dá, to skúsme zjednotiť," dodal Fico.

Podľa Gyurcsánya sa SR v Maďarsku často spomína v súvislosti s rýchlym rozvojom. "Keby neboli reformy, nedostavili by sa úspechy," povedal Gyurcsány s tým, že Slovensko môže byť pre Maďarsko dobrý príklad. Fico na to zopakoval, že úspech Slovenska nie je zásluha reforiem, ale ľudí, ochotných pracovať za nízke mzdy. Gyurcsányovi ponúkol prehľad negatívnych skúseností s reformami, aby sa ich v Maďarsku mohli vyvarovať.

Obaja partneri sa zhodli na otvorenosti a konštruktívnosti ich dialógu. "Máme budovateľský dialóg, ktorý nezastiera problémy, ale ich chce riešiť," povedal Gyurcsány. O vnútropolitických otázkach sa podľa Fica nerozprávali. Premiéri po dnešnom stretnutí podpísali medzivládnu dohodu o prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii cestných hraničných mostov a úsekov hraničných ciest na spoločnej štátnej hranici.
SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V. Veteška sa pravdepodobne podrobí ďalšej liečbe
<< predchádzajúci článok
Bratislavské letisko nesúhlasí s kritikou o svojom úpadku

Fico a Gyurcsány chcú jednotný výklad spoločných dejín - diskusné fórum čitateľov

Je to uplna hovadina.19.6. 4:52:40