Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. októbra 2008

Fico vo Vietname vybavoval miliardové zákazky pre J&TAj keď premiér Robert Fico vyhlásil, že má rád finančných žralokov z J&T ako koza nôž, vybavoval pre nich miliardový kšeft vo Vietname.Zdieľať
  SES Tlmače, ktoré kontroluje J&T, môžu získať v tejto ázijskej krajine zákazku na dodávku kotlov pre tepelnú elektráreň vo vietnamskej provincii Tra Vinh v hodnote 45 miliárd korún (1,5 miliardy eur). Informoval o tom dnes denník Pravda.


Predsedu vlády Fica na oficiálnej ceste v socialistickom Vietname sprevádzal podnikateľ Martin Paštika zo SES Tlmače. Netajil sa tým, že premiér za výstavbu elektrárne loboval. "Premiér v rámci jednaní s predstaviteľmi vietnamskej vlády osobne podporil projekt Tra Vinh. Sú teritóriá, kde politická podpora je jedným z kľúčových faktorov úspechu a Vietnam môžeme určite medzi takéto krajiny zahrnúť," vyhlásil Paštika.

Osobná podpora Fica môže J&T pomôcť získať výhodné kontrakty vo Vietname aj pre budúcnosť. Okrem tohto bloku elektrárne, ktorá má byť dokončená v roku 2013, plánuje vietnamská vláda postaviť aj ďalšie štyri bloky elektrárne v tejto provincii. "V prípade získania tohto projektu to pre Tlmače znamená silnú stabilizáciu firmy pre obdobie nasledujúcich 10 rokov," vyhlásil Paštika.

Ponuku na dodávku tepelnej elektrárne Tran Vinh chce predložiť spoločnosť SES Tlmače v rámci česko-slovenského konzorcia spoločne s českými firmami Škoda Praha a Škoda Power. Tlmače prevezmú zodpovednosť za dodávku kotolne. Spoločnosť vlastní J&T Finance Group cez firmu Segfield Investments.

Premiér sa v minulosti na adresu J&T nevyjadroval lichotivo, pripomína Pravda. "Ak som povedal, že mám rád finančné skupiny ako koza nôž, tak som povedal, že máme vážne problémy s ich pôsobením na Slovensku a na trhu. Tomu musí zodpovedať aj politika tejto vlády," povedal, keď jeho ministra Jána Počiatka (Smer-SD) prichytili, ako sa zabáva s finančníkmi na jachte.

Okrem Paštiku sprevádzali Fica vo Vietname aj ďalší podnikatelia. Vo vládnej delegácii boli ešte okrem Jozefa Schwarza z Kerametalu aj Ladislav Balko zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, kde má štát svoj podiel, a riaditeľ Exim banky Igor Lichnovský. Práve cez túto banku chce slovenská vláda poskytnúť poistenie slovenského podielu dodávok technológie a prípadne sa podieľať aj na financovaní projektu.

Podľa Úradu vlády si podnikatelia hradili cestu sami. "Úrad vlády zabezpečoval letenky pre päť osôb. Náklady na jednu letenku predstavovali 113 850 korún (3 779 €)," uviedol tlačový odbor. Let do Vietnamu tak vyšiel na pol milióna korún (16 597 €), ostatné náklady, ako sú hotel a diéty, budú známe po vyúčtovaní.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Podľa Fica sú novinári idioti (29. 10. 2008)
 Ficova vinica by mohla získať výnimku, ktorú presadil Smer (11. 12. 2007)
 Z Ficovej tváre treba strhnúť masku (5. 12. 2007)
 Fico vedel, že kupuje stavebný pozemok, tvrdí Dzurinda (3. 12. 2007)
 Fico s Dzurindom skončil, podá na neho trestné oznámenie (2. 12. 2007)
 SDKÚ-DS má podľa Mikloša dôkazy, že Fico zarobil milióny (2. 12. 2007)
 Ficov vinohrad je schváleným stavebným pozemkom (2. 12. 2007)
 Fico sa správa ako jadrový lobista (3. 10. 2007)nasledujúci článok >>
SNS sklamaná zo Smeru-SD, Hrušovský vidí rozpor v koalícii
<< predchádzajúci článok
SDKÚ-DS chce vedieť, ako bude vláda riešiť dopady krízy