Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. januára 2018

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na budúci týždeň navštívi ČínuNa archívnej snímke Emmanuel MacronZdieľať
Na archívnej snímke Emmanuel Macron Foto: TASR/AP
Peking 2. januára (TASR) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron navštívi na budúci týždeň Čínu. Jeho trojdňová návšteva sa začne 8. januára, oznámilo v utorok čínske ministerstvo zahraničných vecí.


Bude to jeho prvá štátna návšteva tejto krajiny a zároveň prvá cesta najvyššieho predstaviteľa členskej krajiny EÚ od 19. zjazdu vládnucej komunistickej strany v októbri, uvádza spravodajská stanica France 24.

Čínsky prezident Si Ťin-pching si na tomto celonárodnom zjazde, ktorý sa koná dvakrát za desať rokov, zabezpečil druhé funkčné obdobie a stal sa tak najvplyvnejším čínskym politikom za uplynulé obdobie.

Macron predtým deklaroval potrebu silnejšej Európy, ktorá bude môcť "čeliť Číne". Macron založil svoju predvolebnú kampaň na proglobalizačnej platforme. Vo svojom novoročnom prejave vyzval Francúzsko i celú Európu na návrat na niekdajšie pozície. "Musíme byť suverénnejší, zjednotenejší a demokratickejší," uviedol.

"Som hlboko presvedčený, že Európa sa môže stať ekonomickou, sociálnou, vedeckou a environmentálnou mocnosťou, ktorá bude schopná čeliť Číne i Spojeným štátom," uviedol Macron.

Keďže Čína i Francúzsko sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN, očakáva sa, že obaja lídri budú hovoriť aj o sýrskej kríze a severokórejskom jadrovom programe. Dosiaľ sa stretli iba raz - vlani na summite skupiny G20.

"Dúfame, že Macronova návšteva pomôže prehĺbiť vzájomnú politickú dôveru a strategickú komunikáciu medzi oboma stranami,"
uviedol na brífingu hovorca rezortu čínskej diplomacie Keng Šuang.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po nesolventných aerolíniách Niki zostalo nevyužitých 400.000 leteniek
<< predchádzajúci článok
Agrofert podal sťažnosť kvôli vyšetrovaniu Čapího hnízda

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na budúci týždeň navštívi Čínu - diskusné fórum čitateľov