02. októbra 2013

Freiburg nastúpi v Sevilli bez Guédého, Stoch sa vracia do Holandska

Futbalista Freiburgu Slovák Karim Guédé (v popredí).

Futbalista Freiburgu Slovák Karim Guédé (v popredí). Foto: TASR/AP
Bratislava 2. októbra (TASR) - Futbalisti nemeckého SC Freiburg nastúpia vo štvrtkovom zápase 2. kola skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2013/2014 na pôde FC Sevilla bez slovenského reprezentanta Karima Guédého. Dvadsaťosemročný naturalizovaný stredopoliar s francúzsko-togskými koreňmi sa v prvom zápase so Slovanom Liberec (2:2) "vykartoval" v priebehu dvoch minút a rozhodca ho po dvoch žltých napomínaniach poslal pod sprchy. Guédé strávil na ihrisku len dvanásť minút.

Liberec nastúpi aj s dvoma Slovákmi

Slovan Liberec s dvojicou Slovákov Lukášom Hroššom a Ľubošom Kolárom povzbudený ziskom bodu z nemeckej pôdy nastúpi doma proti Estorilu Praia. Severočesi sa na pohárový duel naladili ligovým víťazstvom 1:0 nad Příbramou. "Nemáme sa na čo šetriť, čaká nás posledný zápas pred reprezentačnou prestávkou. Ak chceme pomýšľať na postup, cesta k nemu vedie predovšetkým cez Estoril alebo Freiburg. Je možné, že ľudia nás budú pasovať do role favorita, lebo toho o portugalskom súperovi veľa nevedia. My však máme správy, že je to kvalitný tím s veľkým počtom cudzincov. Určite to nebude ľahký zápas, ani Sevilla v Estorile nevyhrala žiadnym presvedčivým výsledkom," povedal pre oficiálny web Slovana stredopoliar David Pavelka.

PAOK Solún sa predstaví na pôde AZ Alkmaar

Miroslav Stoch Foto: TASR/AP Photo
PAOK Solún, v drese ktorého žiari navrátilec do kádra slovenskej reprezentácie Miroslav Stoch, sa predstaví na ihrisku AZ Alkmaar. Grécky tím v prvom kole vydrel povinné tri body proti Šachťoru Karagandy, keď na 2:1 dal až v druhej minúte nadstavenia Vukič. Aj jeho najbližší holandský súper bodoval naplno, keď zdolal domáci Maccabi Haifa 1:0, no proti PAOK-u už nebude na jeho lavičke sedieť Gertjan Verbeek. Stoch si návratom do Holandska pripomenie časy, keď rozbiehal svoju kariéru v FC Twente Enschede a v sezóne 2009/2010 s ním získal majstrovský titul. Zo slovenských legionárov majú vo štvrtok šancu zasiahnuť do hry aj brankár Ján Novota (Rapid Viedeň) a ľavý obranca či krídelník Dušan Švento (FC Salzburg). Gólman Dušan Kuciak (Legia Varšava) je stále zranený.

FC Valencia idú na horúcu ruskú pôdu

FC Valencia sa bude snažiť odčiniť prehru 0:3 so Swansea City v ruskom Krasnodare proti domácemu Kubaňu. Španieli nastúpia bez brankára Diega Alvesa a pre zranenie nemôže hrať ani obranca Joao Pereira. Pikantný náboj bude mať duel bulharského majstra Ludogorca Razgrad s Dinamom Záhreb. Oba tímy sa vlani stretli v predkole Ligy majstrov a úspešnejší boli Chorváti, ktorí to napokon dotiahli do skupinovej fázy. V K-skupine nastúpi nórske Tromsö IL s novým mužom na lavičke, keď Agnara Christensena nahradil na poste trénera Steinar Nilsen. Za polárnym kruhom hostia moldavský tím Šeriff Tiraspoľ, ktorý v prvom kole uhral doma cenný bod s dagestanskou Machačkalou (0:0). Tromsö nestačilo na Tottenham Hotspur (0:3). Trénera vymenili aj v slovinskom NK Maribor, keď sa po sérii zlých výsledkov porúčal Ante Čačič a nahradil ho Ante Šimundža. Tím spod Triglavu sa vo štvrtok predstaví na pôde druholigového anglického klubu Wigan Athletic s cieľom odčiniť domáci debakel 2:5 s Rubinom Kazaň.

Boj o 16-finále

Do jarného 16-finále EL sa prebojujú dva najlepšie tímy z každej z dvanástich skupín. K 24 postupujúcim klubom sa pridá osem mužstiev, ktoré obsadia 3. priečky v skupinách Ligy majstrov. Hracím dňom EL je tradične štvrtok. Ďalšie kolá: 24. októbra, 7. novembra, 28. novembra a 12. decembra. Každý tím hrá s každým raz doma a raz vonku, celkovo v skupine absolvujú mužstvá šesť zápasov. Finále sa uskutoční 15. mája 2014 v Amsterdame.

program 2. kola skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2013/2014, štvrtok 3. októbra: