Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. júna 2006

Gazprom varuje Európu pred novou krízou kvôli UkrajineRuský plynárenský monopol Gazprom vo štvrtok odmietol návrh pravdepodobnej novej ukrajinskej premiérky Júlie Tymošenkovej na revíziu dohody, ktorou sa zvýšila cena ruského plynu pre Ukrajinu s ...Zdieľať

MOSKVA 23. júna (WEBNOVINY) - Ruský plynárenský monopol Gazprom vo štvrtok odmietol návrh pravdepodobnej novej ukrajinskej premiérky Júlie Tymošenkovej na revíziu dohody, ktorou sa zvýšila cena ruského plynu pre Ukrajinu s tvrdením, že by to mohlo vyvolať novú energetickú krízu v Európe. "Vyhlásenie Júlie Tymošenkovej o revízii dohody o plyne s Ruskom je novým výstražným signálom pre Európu," vyhlásil hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov. "Ak sa hrozba, ktorá dnes zaznela z Ukrajiny uskutoční, povedie to k novej kríze kvôli plynu," dodal Kuprijanov.

Začiatkom tohto roku zaznamenali viaceré európske energetické podniky pokles dodávok zemného plynu z Ruska cez ukrajinské plynovody po tom, ako Gazprom zastavil dodávky plynu pre Ukrajinu pre spor o cenách. Gazprom vtedy obvinil Ukrajinu, že odoberá plyn z dodávok určených európskemu trhu. Až 80 % dodávok ruského plynu európskym krajinám pritom prúdi cez plynovody vedúce ukrajinským územím.

Tymošenková má byť znova vymenovaná za ukrajinskú premiérku osem mesiacov po tom, čo bola odvolaná, keďže je líderkou bloku, ktorý dosiahol najlepšie výsledky z troch liberálnych síl v marcových parlamentných voľbách. Koalícia zahŕňa pro-prezidentskú stranu Naša Ukrajina, Tymošenkovej blok a menších Socialistov. Na základe koaličnej dohody, Tymošenkovej blok má kontrolovať aj sektor palív a energetiky, no o zložení vlády sa ešte nerozhodlo.

Ukrajina v súčasnosti platí 95 USD za 1 000 kubických metrov zemného plynu v porovnaní s 50 USD, ktoré platila predtým. Tymošenková sa opakovane vyjadrila, že ceny, ktoré Ukrajina platí za plyn by mali byť nižšie. Gazprom vyhlásil, že chce v priebehu tohto roka znova zvýšiť ceny plynu a na júl plánuje ďalšie kolo rokovaní.

(1 USD = 30,415 SKK)

SITA,Reuters,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Elektráreň V2 vyrobila do konca mája 2 499 GWh elektriny
<< predchádzajúci článok
Mečiar podáva trestné oznámenie na Lipšica