Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. februára 2012

Grécko začalo oficiálne vymieňať dlhopisyAtény v piatok oficiálne predložili súkromným veriteľom ponuku na výmenu gréckych vládnych dlhopisov a zároveň potvrdili podmienky, ktoré stanovili začiatkom tohto týždňa v rámci konečnej podoby ...Zdieľať
grecko ATÉNY 26. februára (WEBNOVINY) - Atény v piatok oficiálne predložili súkromným veriteľom ponuku na výmenu gréckych vládnych dlhopisov a zároveň potvrdili podmienky, ktoré stanovili začiatkom tohto týždňa v rámci konečnej podoby dohody o zapojení súkromného sektora do reštrukturalizácie dlhov Atén.


V rámci tejto dohody banky, poisťovne a iní investori odpíšu z nominálnej hodnoty gréckych dlhopisov v celkovej sume 206 mld. eur 53,5 %, pričom podľa odhadov klesne reálna hodnota gréckych dlhopisov o 73 až 74 %. Súkromní veritelia tak dostanú nové dlhopisy so splatnosťou 30 rokov a kupónom 3,65 %.

Šéf Inštitútu pre medzinárodné financie (IIF), ktorý viedol rokovania za súkromných veriteľov, vyjadril optimizmus, podľa neho výmena gréckych dlhopisov priláka vysokú účasť investorov. "Zostávame celkom optimistickí. Keď si investori tento návrh preštudujú...bude veľká účasť," povedal na stretnutí skupiny G20 v Mexico City šéf IIF Charles Dallara.

Atény uviedli, že výmenu dlhopisov chcú dokončiť do 12. marca. Pozornosť Grécka sa teraz sústredí na to, aká bude účasť na výmenne. "Vláda je optimistická, že účasť bude veľká,“ povedal nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády.

Grécky parlament vo štvrtok schválil zákon o výmene dlhopisov súkromných investorov. Výmena je jadrom druhého balíčka núdzovej pomoci Aténam v sume 130 mld. eur, ktorú ministri financií eurozóny odsúhlasili tento týždeň.

Na základe bežnej praxe gréckeho parlamentu návrh zákona prešiel automaticky bez hlasovania, pretože terajšia vláda v ňom má väčšinu a nikto nepožiadal o hlasovanie jednotlivých poslancov. Keďže vládna koalícia socialistickej strany PASOK a konzervatívnej Novej demokracie má v parlamente väčšinu, zákon prešiel hneď po ukončení diskusie, povedal predseda parlamentu Anastasios Kourakis.

Výmena dlhopisov bude znamenať, že grécky dlh sa zníži o 100 mld. eur. Ide o nevyhnutnú súčasť záchranného plánu Európskej únie a Medzinárodného menového fondu, ktorého cieľom je do roku 2020 znížiť dlh Atén z terajšej úrovne 160 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 120,5 % HDP.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajina odmietla ponuku na lacnejší plyn z Ruska
<< predchádzajúci článok
Gorilu nevyšetrili kvôli Ficovi, naznačila Žitňanská