Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. decembra 2006

Harabin predloží výsledky kontroly v jeho rezorte GPPodozrení z protizákonného konania, kde štátu vznikla reálna škoda predražením nákupov, je viacero, oznámil to dnes na tlačovej besede venovanej výsledkom kontroly v rezorte spravodlivosti ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) - Podozrení z protizákonného konania, kde štátu vznikla reálna škoda predražením nákupov, je viacero, oznámil to dnes na tlačovej besede venovanej výsledkom kontroly v rezorte spravodlivosti minister Štefan Harabin. Preto sa rozhodol celú kontrolnú správu, ktorú vypracovalo Ministerstvo financií (MF) SR, postúpiť generálnej prokuratúre. MF sa pri kontrole zameralo na dodržiavanie použitia verejných prostriedkov. Jedným z nových opatrení rezortu spravodlivosti na zabránenie korupcie a klientelizmu je zriadenie Centrálneho registra zmlúv. Ten má zabrániť nekontrolovanému dopisovaniu dodatkov k zmluvám, ktoré sa podľa Harabina nachádzali na rôznych oddeleniach ministerstva. Takéto postupy sa vraj uplatňovali hlavne pri nákupoch výpočtovej techniky. Rezort spravodlivosti už prepustil pracovníkov, ktorí zodpovedali za ekonomický chod ministerstva. V súčasnosti funguje pri nákupoch a tendroch krížový systém kontroly. Výsledky väčších nákupov a tendrov bude MS zverejňovať aj na internete. Harabin požiadal MF aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) o pravidelné kontroly. "Ak chceme hlásať boj proti korupcii a klientelizmu, treba si upratať pred vlastnými dverami," povedal Harabin.

Podľa šéfa rezortu spravodlivosti kontrola MF zistila predražené nákupy, neopodstatnený prieskum verejnej mienky zameraný na osobu exministra Daniela Lipšica a netransparentnosť a klientelizmus pri stavbe budovy Špeciálneho súdu v Pezinku. V tomto prípade je podľa Harabina závažné to, že firma, ktorá realizovala stavbu, nemala v čase podpísania zmluvy potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti. "Je zarážajúce, ako si bol niekto istý, že firma previerku dostane," dodal minister. Kontrola zistila, že potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti vydal Národný bezpečnostný úrad 27. augusta 2004, pričom zmluvu s firmou uzavrelo MS už 10. marca 2004. Podľa Harabina nebolo vôbec preukázané zdôvodnenie výberu tejto spoločnosti. Kontrola ďalej zistila porušenie zákona o verejnom obstarávaní v rozsahu viac ako 313 miliónov korún.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavské letisko je na vstup do Schengenu pripravené
<< predchádzajúci článok
Rok 2007 bude v znamení hurikánov

Harabin predloží výsledky kontroly v jeho rezorte GP - diskusné fórum čitateľov