24hod.sk    ZOH Toríno 2006

20. februára 2006

Historické zlato zo súťaže družstiev pre Rakúsko

Rakúski skokani na lyžiach sa prvýkrát v histórii stali víťazmi olympijskej súťaže družstiev, keď v pondelok triumfovali na veľkom mostíku HS-140 v talianskom Pragelate. Po Fínsku a Nemecku, ktoré ...

PRAGELATO 20. februára (SITA) - Rakúski skokani na lyžiach sa prvýkrát v histórii stali víťazmi olympijskej súťaže družstiev, keď v pondelok triumfovali na veľkom mostíku HS-140 v talianskom Pragelate. Po Fínsku a Nemecku, ktoré vyhrali po dva razy, a Japonsku sa stali len štvrtou krajinou, ktorá má zlato zo súťaže družstiev od jej zaradenia do programu ZOH v roku 1988. Kvarteto Andreas Widhölzl, Andreas Kofler, Martin Koch a Thomas Morgenstern získalo v celkovom súčte 984,0 bodu a pred druhým Fínskom, ktoré skákalo v zložení Tami Kiuru, Janne Happonen, Janne Ahonen, Matti Hautamäki, mali náskok 7,4 bodu. Bronz si vybojovali reprezentanti Nórska Lars Bystöl, Björn Einar Romören, Tommy Ingebrigtsen a Roar Ljökelsöy (950,1). Bystöl tak získal v Pragelate medailu v každom z troch štartov, k zlatu zo stredného mostíka pridal dve bronzové medaily. Najúspešnejším mužom skokanskej časti v Pragelate sa však stal Rakúšan Thomas Morgenstern, ktorý získal dve zlaté medaily a po súťaži na veľkom mostíku triumfoval spolu s kolegami z tímu aj v súťaži družstiev. Bez cenného kovu v posledných skokanských pretekoch ZOH ostali obhajcovia zlata zo Salt Lake City z Nemecka.

Rakúšania už viedli po prvom súťažnom kole, pred Fínmi mali náskok 5,4 bodu. Tretí skončili Nóri, ktorých v hre o medaily udržal predovšetkým posledný pokus Roara Ljökelsöya. Najdlhší skok prvého súťažného kola - 133,5 metra predviedol Rakúšan Andreas Kofler. Bolo to o štyri metre viac ako ostatní skokani v prvom kole. O výsledkoch sa rozhodovalo v druhom súťažnom kole. Pred poslednou osmičkou skokanov viedli Rakúšania o 5,4 bodu pred Fínskom, tretí Nóri už mali veľkú stratu. Dráma vrcholila v závere. Najskôr Nór Roar Ljökelsöy predviedol nový rekord mostíka 141 m. Fín Matti Hautamäki potom doletel do vzdialenosti 138 m a všetka zodpovednosť ležala na devätnásťročnom olympijskom víťazovi z mostíka HS-140 Thomasovi Morgensternovi. Ten zaostal za Ljökelsöyovým rekordom mostíka iba o pol metra a zabezpečil Rakúsku víťazstvo. Rakúšania tak potvrdili úlohu najväčších favoritov, pred rokom vyhrali obe súťaže družstiev aj na majstrovstvách sveta v Oberstdorfe.

ZOH06-hokej: Divákov stiahli z hôr a za 3 eura im ponúkli 2 slovenské góly