Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

13. apríla 2019

Hniezdenie vtáctva je v plnom prúde, v mestách sa nájde aj 50 druhovVtáčie hniezdo na balkóne rodinného domu či paneláka býva obyčajne vítanou príležitosťou zblízka pozorovať vtáčí život. Kde sa nájde pochopenie pre takéto susedstvo z lásky, tam o zaujímavé momenty z bohatého denného ...Zdieľať
Vtáčie hniezdo na balkóne rodinného domu či paneláka býva obyčajne vítanou príležitosťou zblízka pozorovať vtáčí život. Kde sa nájde pochopenie pre takéto susedstvo z lásky, tam o zaujímavé momenty z bohatého denného programu malých operencov nebýva núdza. Foto: Archív TASR
 
Bratislava 13. apríla (TASR) - Hniezdenie vtáctva v slovenských mestách je podľa odborníkov z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) v plnom prúde a preto je aj častejšie počuť ich spev. "Výrazný je spev sýkorky veľkej i belasej, drozda čierneho, krákanie vrán, húkanie sov, hrkútanie hrdličky záhradnej či holuba hrivnáka, čvirikanie vrabcov," opisuje Roman Slobodník z RPS. Pravidelne podľa neho na Slovensku hniezdi asi 50 vtáčích druhov.


Odborník priznáva, že niektoré druhy sa u ľudí netešia obľube. "Pomerne často sa nás ľudia pýtajú na straky či vrany, nezriedka sa im zdajú agresívne, keď lietajú veľmi blízko človeka alebo venčených psov. V takýchto situáciách majú pravdepodobne hniezdo tam, kde sa pohybujeme. Ak odídeme, nebudú nás nasledovať," radí Slobodník.

Tento rok o niečo viac ľudí upozornilo ochranárov na húkanie sov. "Ide najčastejšie o myšiarku ušatú. Sama si hniezdo nepostaví, zapáči sa jej v stavbe vrany alebo straky pod našimi oknami. Najviac zhovievavosti ocení v čase výchovy mláďat, ktoré sa hlasným pískaním dožadujú potravy," vysvetľuje Lucia Deutschová z RPS.

Podobne veľa trpezlivosti podľa jej slov počas hniezdenia potrebuje aj sokol myšiar, ktorý je známy typickým škriekaním. V minulom ľudia nahlásili 65 jeho hniezd v 19 mestách a obciach. "Vďaka týmto informáciám môžeme realizovať adopcie opustených mláďat, pomôcť pri ochrane nestabilných hniezd, respektíve inštalácii búdok, dlhodobo sledovať trend populácie, či zlepšovať vzťah ľudí k sokolím susedom," hovorí Deutschová a vyzýva verejnosť, aby hniezda nahlasovala aj tento rok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hudobný dokument B-Movie predstaví divokú dekádu 80. rokov v Berlíne
<< predchádzajúci článok
Ivan Kováč je víťazom fotografickej súťaže k storočnici Československa

Hniezdenie vtáctva je v plnom prúde, v mestách sa nájde aj 50 druhov - diskusné fórum čitateľov