Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. decembra 2009

Iránska polícia opäť zasahuje proti demonštrantomIránska polícia v sobotu opäť zasiahla proti demonštrantom a zatkla niekoľko osôb, ktorí sa chceli zúčastniť na protestnej akcii v Teheráne. K zrážkam prišlo v čase takzvaných slávností Šia, ...Zdieľať
TEHERÁN 26. decembra (WEBNOVINY) - Iránska polícia v sobotu opäť zasiahla proti demonštrantom a zatkla niekoľko osôb, ktorí sa chceli zúčastniť na protestnej akcii v Teheráne. K zrážkam prišlo v čase takzvaných slávností Šia, informovali očití svedkovia a webové stránky opozičných vodcov. Napätie v krajine sa zvýšilo naposledy po smrti legendárneho duchovného Hosejna-Alího Montazerího. Ten bol pôvodne prívržencom islamskej revolúcie, neskôr sa však stal kritikom režimu Mahmúda Ahmadínedžáda.


Najnovšie násilnosti medzi opozičnými prívržencami a príslušníkmi bezpečnostných zložiek sa odohrali v sobotu na námestí Enghelab v centre Teheránu. Podľa dopisovateľa agentúry AFP sa asi 200 až 300 ľudí pokúsilo vstúpiť na námestie, polícia však viacerých z nich zbila a niekoľkých aj zatkla. Demonštranti skandovali heslo Smrť diktátorovi. Nepokoje sa odohrali aj v blízkosti neďalekej univerzity, ktorá sa už dávnejšie stala epicentrom študentských protestov. Polícia podľa agentúry AFP použila na rozohnanie davu aj slzotvorný plyn.

Prvú vlnu masových protestov v krajine vyvolali nedávne sporné júnové prezidentské voľby. Vláda vtedajšie nepokoje násilne potlačila. O život prišlo niekoľko desiatok demonštrantov a ďalšie stovky až tisíce polícia zadržala. Väčšinu zatknutých úrady prepustili. Vo väzbe stále sedí približne 200 aktivistov a takmer 140 postavili pred súd.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vrtuľník zasahoval po čelnej zrážke áut
<< predchádzajúci článok
V Tatrách predpovedajú lepšiu sezónu ako vlani

Iránska polícia opäť zasahuje proti demonštrantom - diskusné fórum čitateľov