Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júla 2007

Japonský minister obrany odstúpi pre kontroverzné výrokyJaponský minister obrany Fumio Kjuma v utorok oznámil, že rezignuje pre svoje výroky, že zhodenie atómovej bomby Američanmi na japonské mestá Hirošima a Nagasaki bolo nevyhnutné pre ukončenie druhej ...Zdieľať

TOKIO 3. júla (WEBNOVINY) - Japonský minister obrany Fumio Kjuma v utorok oznámil, že rezignuje pre svoje výroky, že zhodenie atómovej bomby Američanmi na japonské mestá Hirošima a Nagasaki bolo nevyhnutné pre ukončenie druhej svetovej vojny. Kjuma povedal, že premiér Šinzo Abe jeho rezignáciu prijal.

Abe v pondelok ministra za jeho slová ostro pokarhal a zároveň ho požiadal, aby "sa rozhodne zdržal výrokov, ktoré spôsobujú nedorozumenie". Premiér pripomenul Kjumovi, že Japonsko je jedinou krajinou, ktorá bola terčom jadrového útoku a to si Japonci "musia vždy pripomínať a obhajovať pozíciu tých, čo prežili".

Ministrove výroky urazili tých, čo prežili atómové útoky a veria, že ich použitie nebolo nutné. Abe však Kjumovi vyjadril podporu, pretože "minister Kjuma si je vedomý vážnosti svojich výrokov, a preto premiér chce, aby pokračoval v úsilí o jadrové odzbrojenie".

Kjuma v sobotu vo svojom prejave na univerzite v Čibe, ktorý bol z časti verejne odvysielaný, povedal, že nie je voči Američanom zatrpknutý, pretože zhodenie atómových bômb zabránilo sovietskej invázii do Japonska. Výroky, ktoré sú ojedinelé u japonských ministrov, okamžite čelili kritike zo strany obetí z Hirošimy a Nagasaki. Sociálnodemokratická strana vyzvala na Kjumovo odvolanie.

Spojené štáty zvrhli atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki tesne pred koncom druhej svetovej vojny. Doposiaľ ide vo svete o jediný jadrový útok. V Hirošime, ktorá sa stala historicky prvým terčom jadrového útoku, bomba zabila najmenej 140 tisíc ľudí a o tri dni neskôr v Nagasaki počet obetí odhadli približne na 74 tisíc.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Syn čadského prezidenta zomrel pri Paríži na udusenie
<< predchádzajúci článok
Bomba zabila 11 ľudí na trhovisku v Bagdade