Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. októbra 2006

Kaník kritizuje chystané zásahy do druhého pilieraOslabenie druhého piliera dôchodkového zabezpečenia nerieši podľa exministra práce Ľudovíta Kaníka problémy prvého piliera. Ako Kaník uviedol na utorňajšom brífingu, neriešenie problémov ...Zdieľať

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) - Oslabenie druhého piliera dôchodkového zabezpečenia nerieši podľa exministra práce Ľudovíta Kaníka problémy prvého piliera. Ako Kaník uviedol na utorňajšom brífingu, neriešenie problémov Sociálnej poisťovne, ktorá zastrešuje prvý pilier, bude mať za následok narastanie deficitu v jej fondoch a dôchodkový systém sa stane neudržateľný. "Treba prinášať komplexné riešenia problémov dôchodkovej reformy, ktoré neoslabujú vzájomne prvý a druhý pilier," skonštatoval Kaník. Exminister tak reagoval na slová premiéra Roberta Fica, ktorý avizoval zmeny v druhom pilieri.

Ako zdôraznil Kaník, v súčasnosti je problematický prvý pilier, preto je nezodpovedné siahať na druhý pilier, ktorý funguje. "Predseda vlády ako socialistický líder a obdivovateľ Fidela Castra a politiky Alexandra Lukašenka nemôže nikdy pochopiť systém demokratického kapitalizmu - kto robí viac, aj viac zarába, alebo kto si na dôchodok viac nasporí, bude mať vyšší dôchodok," poznamenal Kaník. Ako dodal, Fico sa pri konečnom rozhodnutí nebude radiť s odborníkmi, ale rozhodne sám, ako to bolo aj v prípade minimálnej mzdy. Kaník zároveň vyhlásil, že podľa jeho informácií sa zásah do druhého piliera má uskutočniť formou poslaneckého návrhu novely zákona, alebo dokonca pozmeňujúcim návrhom v parlamente.

Ak by sa znížili odvody do druhého piliera, pre budúceho sporiteľa by to podľa Kaníka znamenalo nižší dôchodok, pričom v prípade priemerne zarábajúce človeka by išlo o stovky tisícov korún. Prvý pilier by tento výpadok nemohol nahradiť, nakoľko je omnoho menej výkonný ako druhý. Riešením by podľa Kaníka bolo dôsledné vymáhanie pohľadávok Sociálnej poisťovne, zmena modelu valorizácie dôchodkov podľa výšky inflácie a postupné znižovanie miery náhrady v prvom pilieri kompenzované vyššou výkonnosťou druhého piliera.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Princ Charles zmenil program pre nepokoje po včerajšom útoku
<< predchádzajúci článok
Biely dom privítal plánovaný návrat KĽDR k rozhovorom

Kaník kritizuje chystané zásahy do druhého piliera - diskusné fórum čitateľov