Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júna 2019

Kollár je s kandidátkou na sudkyňu ÚS spokojný, Dostál videl lepšíchNa archívnej snímke Edita Pfundtner.Zdieľať
Na archívnej snímke Edita Pfundtner. Foto: TASR Martin Baumann
Bratislava 25. júna (TASR) - Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár je so zvolením Edity Pfundtner za kandidátku na ústavnú sudkyňu spokojný, podľa jeho slov za ňu hnutie hlasovalo od začiatku. Poslanec za SaS Ondrej Dostál by si naopak vedel predstaviť aj lepších kandidátov.


"Je to koaličná kandidátka, takže stranícka afinita je tam zjavná," poznamenal Dostál. Zvolenie jedinej kandidátky je tiež podľa neho dôkazom, že vládne strany Ústavný súd neberú vážne. Kollár zas nezvolenie piatich mien, na ktorých sa Smer-SD, SNS a Most-Híd dohodli, vníma ako znak, že koalícia nefunguje. "Keď sú na niečom dohodnutí, malo by to platiť," myslí si. Zopakoval tiež, že Sme rodina bude podporovať verejnú voľbu kandidátov.

Keďže sa v utorok poslancom nepodarilo zvoliť potrebný počet kandidátov na ústavných sudcov, bude ďalšia voľba, ktorá by sa mala uskutočniť v septembri. O tom, že by mala byť verejná už hovoril predseda SNS Andrej Danko aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Poslanci Smeru-SD to zatiaľ odmietajú. Verejnú voľbu by podľa svojich slov privítala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. Plný počet kandidátov sa nepodarilo dosiaľ zvoliť. Nateraz parlament spolu vybral 14 kandidátov, do plného počtu 18 chýbajú ešte štyria.

Troch sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort kultúry sa chce v rámci rozvoja zamerať na viacero oblastí
<< predchádzajúci článok
Prezidentka vymenuje sudcov ÚS až z plného počtu, verejnú voľbu víta

Kollár je s kandidátkou na sudkyňu ÚS spokojný, Dostál videl lepších - diskusné fórum čitateľov