Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. novembra 2016

Konopný biznis v Česku prudko rastie, točia sa v ňom miliardy


Tagy: Konope

V Česku sa mimoriadne rozmáha biznis okolo konopných produktov, a to všetkého druhu. Darí sa predajcom pestovateľskej techniky, výrobcom konopnej kozmetiky aj stavebných ...Zdieľať
konopeIlustračné foto Foto: TASR/
 
Praha 12. novembra (TASR) - V Česku sa mimoriadne rozmáha biznis okolo konopných produktov, a to všetkého druhu. Darí sa predajcom pestovateľskej techniky, výrobcom konopnej kozmetiky aj stavebných materiálov. Informoval o tom server E15.cz.


Podľa posledných zverejnených odhadov Národného monitorovacieho strediska pre drogy a závislosti sa v Česku spotrebuje viac než 18 ton konopných drog ročne. Pri priemernej cene okolo 200 Kč (7,39 eura) za gram to predstavuje trh v hodnote okolo 4 miliárd Kč.

Legálnej časti biznisu nezabránili v raste ani represie z roku 2013. Vtedy do viacerých takzvaných growshopov, teda predajní s vybavením pre pestovanie konope a ďalších rastlín, vtrhla polícia. Zásah sa týkal aj reťazca obchodov Growshop, ktorý patrí lídrovi na trhu, firme Growman Plains.

Spolumajiteľ a šéf firmy Michal Otipka pripúšťa, že okrem trestného stíhania, z ktorého nakoniec vyšiel s podmienkou, dostala zásah aj samotná firma. Polícia jej zhabala a dodnes nevrátila tovar za viac než 12 miliónov Kč.

Na druhej strane tým podľa Otipku získali reklamu netušených rozmerov. "Obracajú sa na nás architekti, filmári, majitelia reštaurácií, pestovatelia byliniek, dovozcovia aj predajcovia kvetín. Nadviazali sme spoluprácu s vedeckými inštitúciami a výskumnými ústavmi. Ekonomika rastie, záujem ľudí tiež, takže logicky rastú aj naše predaje," dodal.

Zatiaľ chýbajú veľkí investori, no objavujú sa prvé známky zmeny. Pred rokom sa v Prahe za prispenia českých vedcov na čele s Tomášom Zábranským otvoril Medzinárodný inštitút pre konope a kanabinoidy. Približne 500 miliónov Kč do nej s pomocou investora a hudobníka Benjamina Bronfmana vložili americké fondy.

O ďalší investičný zárez sa postarala austrálska spoločnosť Creso Pharma, keď ovládla slovenského pestovateľa technického konope Hemp Industries. Vďaka tomu sa s liečivými výťažkami z rastliny dostane aj do českých lekární, uviedol web Finfeed.com.

Pre najväčších českých hráčov v biznise s konope už začína byť samotné Česko malé. Uvažujú preto o tom, že svoje podnikanie rozšíria do zahraničia. Ako uviedol organizátor veľtrhu Cannafest Lukáš Běhal, do budúcnosti by chcel urobiť odnož Cannafestu aj v USA. Podľa neho by sa to mohlo podariť za dva roky.

O expanzii uvažuje aj spoločnosť Growman Plains, ktorej Growshopy sa pred tromi rokmi stali terčom policajných zásahov. "Obzeráme sa po možnostiach v strednej a vo východnej Európe, konkrétne v Poľsku a Rusku," dodal šéf spoločnosti Otipka.


 

Tagy: Konope
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Kalifornii a Massachusetts má marihuana rekreačne zelenú (9. 11. 2016)
 Kolumbia zlegalizuje pestovanie marihuany na lekárske účely (12. 11. 2015)
 Predaj marihuany je legálny už aj vo Washingtone (9. 7. 2014)
 V Česku stanovili, aké je väčšie než malé množstvo drogy (9. 4. 2014)
 V Česku stanovili, aké je väčšie než malé množstvo drogy (9. 4. 2014)
 Mýty klamú, marihuana spôsobuje závislosť (1. 8. 2013)
 V Česku sa bude liečiť marihuanou, poslanci to odsúhlasili (30. 1. 2013)
 Užívanie marihuany v štáte Washington je už legálne (6. 12. 2012)
 Colorado a Washington ako prví v USA zlegalizujú marihuanu (7. 11. 2012)
 Študent dostal za marihuanu v škole podmienečný trest (9. 5. 2012)nasledujúci článok >>
Turecké vzdušné sily zaútočili v severnej Sýrii na Islamský štát
<< predchádzajúci článok
BUGÁR: Súčasná koalícia pracuje efektívne, dohody prijíma rýchlo