Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. októbra 2006

Korunný svedok Alexander H. zvaný Šani zmenil výpoveďSúd stratil v osobe Alexandra H., nazývaného Šani, korunného svedka v procese s údajným bossom banskobystrického podsvetia Mikulášom Č. a ďalšími dvoma obžalovanými. Prokuratúra ich viní z ...Zdieľať

PREŠOV 11. októbra (WEBNOVINY) - Súd stratil v osobe Alexandra H., nazývaného Šani, korunného svedka v procese s údajným bossom banskobystrického podsvetia Mikulášom Č. a ďalšími dvoma obžalovanými. Prokuratúra ich viní z vrážd mužov podsvetia Jána Kromku a Petra Klešča, pokusu o usmrtenie, objednania vraždy a ďalších trestných činov. Alexander H. dnes pred Okresným súdom v Prešove prehlásil, že jeho výpoveď pred vyšetrovateľmi bola nepravdivá a konal tak zo strachu o seba a život svojich blízkych. K zmene výpovede sa rozhodol až teraz preto, lebo jeho príbuzní sú v bezpečí v zahraničí.

Všetky súvislosti s vraždami, ktoré uviedol Alexander H. v prípravnom konaní, má údajne len sprostredkovane od iných ľudí. "Neviem o žiadnych vraždách, iba o vražde Szymaneka. O vražde Petra Klešča viem od Karola Kolárika, sčasti aj od Ladislava Bada a Dušana Borženského. Podrobnosti o zabití Jána Kromku mi rozprával Róbert Holub s Ladislavom Badom," uviedol Alexander H. a menoval ľudí, ktorí sa vraj zúčastnili na obidvoch vraždách. Na mieste činu osobne nebol, ale podrobne opísal útok na obete a spôsob ich zabitia. Svoju výpoveď čítal z pripravených poznámok, čo sudkyňa nechala zaprotokolovať do spisu. Svedok Alexander H. vypovedal, že všetky tieto informácie nahovoril do diktafónu Ladislavovi S., ktorý prišiel za ním ešte s tromi neznámymi mužmi a zastrašoval ho Mikulášom Č. Ten údajne usiluje o jeho život, preto je potrebné podať také dôkazy, ktoré by ho nedostali von z väzenia. Svedok ďalej vypovedal, že vyšetrovatelia v prípravnom konaní mu pomáhali s verziou "fiktívnej výpovede," ktorá by korešpondovala so zistenými skutočnosťami z miesta činu. Ich postup mal súvisieť so záujmami najvyšších vládnych kruhov aj SIS.

Obžalovaný Mikuláš Č. pred senátom prehlásil, že neusiluje o smrť "Šaniho", lebo ide o človeka na vozíku a nepatrí k jeho nepriateľom. Za takých považuje ľudí blízkych jeho firme a "ekonomickým veciam," s ktorými nemá usporiadané finančné záležitosti. Týkajú sa sumy okolo 100 mil. Sk. Podľa Mikuláša Č. v osobe Ladislava S. by hľadal ich spojenca, pretože ide o človeka, ktorý vlastní firmu na vymáhanie pohľadávok.

Sudkyňa odročila súdne konanie na 18. októbra na 10:00, keď budú konfrontovaní Alexander H. a Ladislav S. a na popoludnie zaradila vypočutie štyroch vyšetrovateľov. Na piatok 20. októbra určila záverečné reči, rozsudok by mal zaznieť v nadchádzajúcich dňoch. Mikulášovi Č. uplynie 26. októbra výkon trestu odňatia slobody na osem a pol roka za vydieranie podnikateľa Vladimíra Rybárika a dnes už nebohého Mariána Karcela.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa guvernéra NBS je vládou schválený rozpočet dobrý
<< predchádzajúci článok
Kabinet schválil návrhu rozpočtu SP na rok 2007

Korunný svedok Alexander H. zvaný Šani zmenil výpoveď - diskusné fórum čitateľov