Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. decembra 2019

KRAJSKÝ SÚD V PREŠOVE ROZHODOL O PREPUSTENÍ M. VAREHUPodnikateľa zadržali v roku 2011. Podľa rozhodnutia súdov si odpykával 11-ročný trest odňatia slobody za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného.Zdieľať
Vareha

 

Prešov 4. decembra  – Senát Krajského súdu v Prešove v stredu na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť prokurátora proti podmienečnému prepusteniu Mikuláša Varehu z konca augusta tohto roka. Zo sabinovskej väznice, kde si odpykával 11-ročný trest, by ho mali prepustiť ešte v stredu.


"Predsedom senátu bol vydaný príkaz na podmienečné prepustenie odsúdeného z výkonu trestu odňatia slobody. Rozhodnutie Okresného súdu Prešov v spojení s rozhodnutím Krajského súdu v Prešove je dnešným dňom právoplatné," uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová.

Ako ďalej informovala, bola mu nariadená kontrola technickými prostriedkami s tým, že do dvoch pracovných dní od právoplatnosti uznesenia je povinný dostaviť sa pred probačného a mediačného úradníka podľa miesta trvalého bydliska s cieľom založenia technického prostriedku.

"Ďalej bola podmienečne prepustenému odsúdenému nariadená kontrola povinností a obmedzení technickými prostriedkami, zariadením na určenie polohy kontrolovanej osoby a určená skúšobná doba v trvaní šiestich rokov s dohľadom nad odsúdeným počas skúšobnej doby v trvaní troch rokov. Bola mu tiež uložená povinnosť, spočívajúca najmä v príkaze zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo sa preukázateľne uchádzať o zamestnanie, a uložené obmedzenie, spočívajúce najmä v zákaze opustenia Slovenskej republiky," doplnila Petrufová s tým, že Slovenskú republiku môže opustiť po osobnej dohode s probačným a mediačným úradníkom v mieste trvalého bydliska.

Podnikateľa zadržali v roku 2011. Podľa rozhodnutia súdov si odpykával 11-ročný trest odňatia slobody za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného. Svojím konaním spôsobil ujmu veľkého rozsahu vo výške približne 57 miliónov eur.

Obžaloba prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Varehu vinila z fiktívnych obchodov medzi jeho firmami, ktorými mal štát poškodiť o 58,1 milióna eur. Zemplínsky podnikateľ figuroval ako konateľ a spoločník v 77 firmách a 11 z nich medzi sebou nakupovalo a predávalo štepné púčiky jabloní a lykožrúty v objeme viac ako 55 miliónov euroočiek (štepov) a viac ako 414 miliónov kusov lykožrútov.

V čase súdneho procesu Vareha presviedčal senát, že lykožrút nie je škodca, ale biologické krmivo. Kŕmili ním vraj bažanty, pštrosy a ryby. Prokurátor argumentoval, že "také množstvá sa u nás ani nevyskytujú a sú neobchodovateľné". Tvrdil tiež, že k žiadnemu biznisu reálne nedošlo, iba papierovo. Vareha svoju vinu popieral. 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Okresný súd v Prešove rozhodol o prepustení M. Varehu na slobodu (28. 8. 2019)
 Vareha ide na slobodu, bude mať monitorovací náramok (16. 4. 2019)
 Veľkopodnikateľ s lykožrútmi Mikuláš V. ostáva vo väzbe (20. 6. 2013)
 Súd poslal Varehu zo Zemplína na 11 rokov za mreže (18. 4. 2013)
 Zemplínsky zemepán Vareha zmenil obhajcov, súd pokračuje (15. 4. 2013)
 Maďari u Varehu nezbierali lykožrúty, svedok sa zasmial (11. 3. 2013)
 Pán Zmeplína ponúkal za prepustenie z väzby 50-tisíc eur (4. 12. 2012)
 Šéf Zemplína Vareha označil svedka za kúpeného (6. 11. 2012)
 V pondelok sa začne pojednávanie s pánom Zemplína Varehom (5. 11. 2012)
 Mikuláš Vareha vraj zamestnával 600 ľudí, mnohým neplatil (3. 8. 2012)nasledujúci článok >>
BILLA má lacnejšie slovenské výrobky už teraz
<< predchádzajúci článok
Kremnickú budovu pre žiakov so sluchovým postihnutím zrekonštruovali

KRAJSKÝ SÚD V PREŠOVE ROZHODOL O PREPUSTENÍ M. VAREHU - diskusné fórum čitateľov