Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport    ZOH v Kanade 2010

14. februára 2010

KRASOKORČUĽOVANIE-ZOH: Vancouver v znamení návratov a PľuščenkaPreview pred krasokorčuliarskymi súťažami ZOH 2010 vo VancouveriZdieľať
Okrem mužského hokejového turnaja budú patriť medzi vrcholy zimných olympijských hier vo Vancouveri aj súťaže v krasokorčuľovaní. Šport, ktorý prezývajú aj poéziou na ľade, je v Kanade veľmi populárny. Atraktivitu súťažiam dodajú zaujímavé súboje, v ktorých bez šancí nie sú ani domáci zástupcovia a sledovaný bude aj návrat Jevgenija Pľuščenka na olympijský ľad.

Rus sa ako prvý muž po šiestich desaťročiach pokúsi o obhajobu olympijského prvenstva. Dvadsaťsedemročný Pľuščenko prichádza po úspechu na majstrovstvách Európy v Tallinne do Vancouveru ako najväčší favorit. Oproti súperom má navyše psychologickú výhodu, keďže on nepotrebuje nikomu nič dokazovať. "ZOH boli pri úvahách o mojom návrate jedným z mojich cieľov. V krasokorčuľovaní som už vlastne dôchodca, keďže idem na tretiu olympiádu. Aj preto prijmem každý výsledok, každá medaila bude pre mňa víťazstvom. Budem bojovať najmä so sebou a nie so súpermi," povedal nedávno v Bratislave Pľuščenko. Jeho súpermi budú predovšetkým Američania Johnny Weir a Evan Lysacek, Švajčiar Stephane Lambiel, ktorý posledné dve sezóny pauzoval, či Francúz Brian Joubert. Zabudnúť však netreba ani na Japonca Daisukeho Takahašiho. "Skok, ktorý je pre mňa veľmi nebezpečný, on bez problémov spraví. Budem musieť veľmi riskovať," povedal na margo Japoncových možností Lysacek, ktorý vlani zvíťazil na majstrovstvách sveta bez skokov s vysokou náročnosťou.
 

V ženskej súťaži je jasnou favoritkou Kim Ju-Na z Kórejskej republiky, ktorá podľa magazínu Forbes ročne zarobí až 8 miliónov dolárov. Pre svoju 50-miliónovú krajinu by mala fotogenická Kim vybojovať ako "Bond Girl" prvú medailu zo ZOH, ktorá nepochádza z rýchlokorčuľovania. Jej hlavnou vyzývateľkou by mala byť Japonka Mao Asadová, bez šancí nie je ani domáca Joannie Rochetteová. Pre majsterku Európy Carolinu Kostnerovú bude akékoľvek umiestnenie na stupňoch víťazov úspechom. Asadová sa chystá do svojej jazdy údajne zaradiť aj dva trojité axely.
 

Veľký súboj sa očakáva v tancoch. Kanaďania Tessa Virtueová so Scottom Moirom chcú ťažiť z výhody domáceho ľadu a prevýšiť majstrov sveta z ostatných dvoch rokov. Francúzi Isabelle Delobelová s Olivierom Schoenfelderom taja svoj voľný tanec, ktorý by mal byť pre nich veľkým tromfom. Rusi Oxana Domninová s Maximom Šabalinom sa vzdali svojho oblečenia pre originálny tanec, ktoré vyvolalo po ME veľkú kritiku medzi pôvodnými obyvateľmi Austrálie.
 

Aj v športových dvojiciach sa chystá veľký návrat. Favoriti na zlato Šen Sue a Chon-po Čao z Číny sa vrátili len preto, aby k trom titulom majstrov sveta pridali aj olympijský triumf. Nevýhodou bude, že nedeľňajší krátky program začnú ako prví. Zvyšok najlepších športových dvojíc bude súťažiť až v posledných skupinách. Šen Sue s Chon-po Čaom ukončili po zisku tretieho titulu majstrov sveta v roku 2007 kariéru, v tejto sezóne sa rozhodli pre návrat. V roku 2007 sa Šen Sue s Chon-po Čaom zosobášili a veria, že láska im pomôže aj vo Vancouveri. Navyše, ak sa ich súťaž začína na Valentína. "Bolo to spoločné rozhodnutie, aby sme sa vrátili. Sme veľmi šťastní, že môžeme opäť súťažiť. Získať olympijské zlato je pre nás veľkým snom," povedal Chon-po Čao, ktorého v minulosti trápili problémy s achilovkou. Ako poslední sa v nedeľňajšom krátkom programe predstavia úradujúci majstri sveta Aľona Savčenková, Robin Szolkowy z Nemecka, pred nimi budú jazdiť vo finálovej skupine ďalšie favorizované dvojice Čang Tan - Čang Chao, Pchang Čching - Tchong Ťian a Kanaďania Jessica Dubeová, Bryce Davison. Úradujúci majstri Európy Juko Kavagutiová, Alexander Smirnov sa predstavia ako šestnásty pár v poradí.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
HOKEJ-ZOH: Slovenky na úvod s debaklom od Kanady - súhrn
<< predchádzajúci článok
HOKEJ-NHL: Gól Mariána Hossu, nevydarený zápas Haláka - súhrn

KRASOKORČUĽOVANIE-ZOH: Vancouver v znamení návratov a Pľuščenka - diskusné fórum čitateľov