Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

10. júla 2010

Krištáľový glóbus odovzdali Jurajovi HerzoviRežisér Juraj Herz si v piatok prevzal v Karlových Varoch od prezidenta festivalu Jiřího Bartošku Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii. ...Zdieľať
herz Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Režisér Juraj Herz si v piatok prevzal v Karlových Varoch od prezidenta festivalu Jiřího Bartošku Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii. Stalo sa tak pred premietaním jeho snímky z roku 1971 Petrolejové lampy. Režisérovi poďakovala aj Iva Janžurová, ktorá stvárnila v tomto filme hlavnú rolu. "Cenu si veľmi vážim. Dosť ma prekvapilo, že som toho toľko nakrútil," povedal Herz po tom, ako premietli zostrih jeho filmov. Bartoška uviedol, že ho mrzí, že sa pred kamerami s Herzom nikdy nestretol. "Pýtali sa ma, či som niekedy nakrúcal s Jurajom Herzom. Bohužiaľ nie. V jednom kastingu som však postúpil veľmi ďaleko, ale nakoniec to vyhral Harapes. Osobne si myslím, že by som to zahral lepšie," zavtipkoval.

Pôvodom Slovák Juraj Herz po skončení druhej svetovej vojny študoval fotografiu na strednej škole, potom sa venoval herectvu a réžii na bábkarskej fakulte DAMU. Následne spolupracoval s divadlom Semafor, postupne sa dostal až do barrandovských štúdií, kde najskôr dostával menšie filmové úlohy. Do jeho početnej filmografie patria filmy Sběrné surovosti (1965), Holky z porcelánu (1974), Upír z Feratu (1981) či Sladké starosti (1984), nakrúcal však aj seriály, napríklad Černí andělé (2001) alebo Černí baroni (2004).

Informácie zverejnila webová stránka Novinky.cz.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Festival Podhájska Fest prinesie rock aj hip-hop
<< predchádzajúci článok
Hudobné finále MS patrilo Adamsovi a Bocellimu

Krištáľový glóbus odovzdali Jurajovi Herzovi - diskusné fórum čitateľov