Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. apríla 2009

Kríza podľa MMF uvrhla 50 mil. ľudí do extrémnej chudobyGlobálna ekonomická kríza sa mení na "ľudskú a rozvojovú pohromu". Vo svojom vyhlásení po spoločnom stretnutí to v nedeľu uviedli Svetová Banka (SB) a Medzinárodný menový fond (MMF). "Globálna ...Zdieľať
WASHINGTON 27. apríla (WEBNOVINY) - Globálna ekonomická kríza sa mení na "ľudskú a rozvojovú pohromu". Vo svojom vyhlásení po spoločnom stretnutí to v nedeľu uviedli Svetová Banka (SB) a Medzinárodný menový fond (MMF). "Globálna ekonomika sa dramaticky zhoršila. Najmä rozvojové krajiny pociťujú vážne dôsledky, keď sa finančná a ekonomická kríza mení na ľudskú a rozvojovú pohromu," píše sa vo vyhlásení. Kríza "už teraz uvrhla 50 miliónov ľudí do extrémnej chudoby. Musíme zmierniť tento dosah na rozvojové krajiny a umožniť im prispieť ku globálnemu oživeniu".


Hlavnou témou nedeľňajšieho stretnutia bolo riešenie najhoršej globálnej ekonomickej krízy od 30. rokov 20. storočia. SB a MMF v piatok varovali, že tento rok až 90 miliónov ďalších ľudí môže uviaznuť v extrémnej chudobe a počet ľudí s chronickým nedostatkom potravín by mohol dosiahnuť miliardu. Medzi krajiny, ktoré sú krízou najviac postihnuté, patria africké štáty. Riaditeľ Africkej rozvojovej banky Donald Kaberuka v nedeľu varoval, že Afriku kríza zasiahla skôr, ako sa očakávalo, a oživenie na kontinente bude pomalšie.

MMF vo štvrtok vyhlásil, že zdvojnásobil pôžičkové limity pre najchudobnejšie krajiny postihnuté globálnou ekonomickou krízou. Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn uviedol, že tento krok, ktorý je súčasťou série "pôžičkových reforiem", predstavuje "obrovskú zmenu" v inštitúcii, ktorej členom je 185 štátov sveta. "Spôsoby, akými budeme schopní pomôcť našim členom, sa zdvojnásobili," povedal Strauss-Kahn.

Výkonná rada MMF súhlasila so zdvojnásobením pôžičkových limitov pre najchudobnejšie krajiny prostredníctvom dvoch programov, ktoré sa touto otázkou zaoberajú. Fond požičia finančné prostriedky s nízkymi úrokmi 78 krajinám zmietajúcim sa v ekonomickej kríze. "Táto reforma predstavuje významný krok v podpore chudobnejších členských krajín, ktoré ekonomickou krízou trpia viac," uviedol šéf MMF. Väčšinu tohto desaťročia zaznamenali menej rozvinuté krajiny vysoký rast. Počas posledných dvoch rokov ich však zasiahli viaceré šoky, ktoré sa začali stúpajúcimi cenami potravín a pohonných látok a následne ich zasiahla ešte aj globálna kríza," uzavrel Strauss-Kahn.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hasičom proti ohňu pomáhal vrtuľník aj zasnežovací systém
<< predchádzajúci článok
Najmladší Kimov syn sa stal členom vplyvnej obrannej komisie

Kríza podľa MMF uvrhla 50 mil. ľudí do extrémnej chudoby - diskusné fórum čitateľov