Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2013

Krv a česť, pokrikovali neonacisti v uliciach GréckaStovky gréckych neonacistov v stredu večer vyšli do ulíc Atén, aby si pripomenuli 450. výročie pádu Konštatínopola (Carihradu). Extrémisti pokrikovali viaceré kontroverzné heslá ako Krv, ...Zdieľať
pochod neonacistov v grecku ATÉNY 30. mája (WEBNOVINY) - Stovky gréckych neonacistov v stredu večer vyšli do ulíc Atén, aby si pripomenuli 450. výročie pádu Konštatínopola (Carihradu).


Extrémisti pokrikovali viaceré kontroverzné heslá ako Krv, česť, Zlatý úsvit a Grécko patrí Grékom. Pred katedrálou na centrálnom aténskom námestí vo svojich prejavoch kritizovali najmä komunistov, ale aj Turkov.

Tí sú potomkami Osmanov, ktorí sa o pád Konštantínopola zaslúžili. Každoročný pochod sa tentoraz zaobišiel bez vážnejších potýčok, na rozdiel od vlaňajška, keď neonacisti zbili náhodného okoloidúceho pochádzajúceho z Pakistanu.

Grécki neonacisti majú prvýkrát v parlamente aj svojich zástupcov v podobe členov strany Zlatý úsvit. Tá bola kedysi na okraji politického spektra, v poslednom čase však jej preferencie vzrástli a v minuloročných voľbách získala 18 poslaneckých kresiel.

Neonacisti v uliciach Grécka


V súčasnosti je podľa prieskumov treťou najpopulárnejšou stranou v Grécku. Zlatý úsvit vedie agresívnu kampaň proti nelegálnej imigrácii a EÚ. V drvivej väčšine sa však prezentuje útokmi na imigrantov a rasistickými výzvami.

Jej predseda Nikólaos Michaloliákos napríklad poprel existenciu plynových komôr v koncentračných táboroch a nacistického vodcu Adolfa Hitlera označil za "veľkú historickú postavu 20. storočia".

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Slovensku sa prvých narodenín nedožije šesť z tisíc detí
<< predchádzajúci článok
Slovensko medzi prvými podpíše zmluvu o obchode so zbraňami

Krv a česť, pokrikovali neonacisti v uliciach Grécka - diskusné fórum čitateľov