Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

10. decembra 2019

Ľad v Grónsku sa topí sedemkrát rýchlejšie než v minulosti, tvrdí tím polárnych vedcovGrónsko stráca svoj ľad až sedemkrát rýchlejšie, než tomu bolo v 90. rokoch. Tvrdí to medzinárodný tím polárnych vedcov, ktorý porovnal všetky satelitné merania za obdobie 26 rokov. Podľa vedcov sa ...Zdieľať
ladovce 676x448 10.12.2019  - Grónsko stráca svoj ľad až sedemkrát rýchlejšie, než tomu bolo v 90. rokoch. Tvrdí to medzinárodný tím polárnych vedcov, ktorý porovnal všetky satelitné merania za obdobie 26 rokov. Podľa vedcov sa príspevok Grónska k nárastu hladiny oceánov v súčasnosti vyvíja smerom, ktorý považujú pre budúcnosť za pesimistický.


Znamená totiž, že len zľadu zo samotného Grónska by mohla hladina oceánov do konca storočia stúpnuť o ďalších sedem centimetrov. To predstavuje hrozbu záplav pre milióny ľudí žijúcich v nízko položených pobrežných regiónoch.

Podľa odhadov žije v súčasnosti veľmi blízko pobrežia zhruba miliarda ľudí. "Nárast hladiny o každý jeden centimeter ohrozí záplavami šesť miliónov ľudí. Takže, keď počujete o centimetrovom náraste, má to svoje dopady," uviedol profesor Andy Shepherd z univerzity v Leedse pre spravodajskú stanicu BBC.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ľad v Grónsku sa topí sedemkrát rýchlejšie než v minulosti, tvrdí tím polárnych vedcov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výťažok z benefičnej aukcie obrazov pomôže ľuďom v núdzi
<< predchádzajúci článok
Rakúšan Handke si v Štokholme prevzal Nobelovu cenu za literatúru

Ľad v Grónsku sa topí sedemkrát rýchlejšie než v minulosti, tvrdí tím polárnych vedcov - diskusné fórum čitateľov