Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2019

Lajčák: Od predsedníctva SR v OBSE sa čaká veľaNa snímke úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie po zasadnutí Stálej rady OBSE vo ...Zdieľať
Na snímke úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie po zasadnutí Stálej rady OBSE vo Viedni 10. januára 2019. Foto: TASR -Pavel Neubauer
Viedeň 10. januára (TASR) - Priority, ktoré si Slovensko dalo v rámci svojho predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), sú vnímané ako realistické a všetci sa s nimi vedia stotožniť. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák vo štvrtok na tlačovej konferencii po predstavení priorít Slovenska v tejto medzinárodnej organizácii.


"Od nášho predsedníctva sa očakáva veľa. SR má dobrý ohlas v OBSE. Počúvam zo všetkých strán chvály na úroveň našej prípravy a kvalitu nášho tímu. Tie hlavné skúšky nás však čakajú až teraz," povedal na margo príprav slovenského predsedníctva.

Slovensko sa podľa Lajčáka sústreďuje hlavne na témy, ktoré nerozdeľujú, ale spájajú: "Podpora ľudí, dialógu a stability, sústredenie sa na prevenciu konfliktov alebo na zmiernenie následkov konfliktov, riešenie výziev, ktoré prináša budúcnosť a využitie multilateralizmu ako efektívneho nástroja."

Generálny tajomník OBSE Thomas Greminger na spoločnej tlačovej konferencii s Lajčákom zablahoželal slovenskej diplomacii k organizácii predsedníctva v OBSE. Zároveň upozornil, že Slovensko bude čeliť veľkým výzvam. "Viem však, že ste pripravení," dodal.

Medzi zdedené problémy slovenského predsedníctva patrí neschválený rozpočet OBSE na rok 2019. "Stáva sa v medzinárodných organizáciách, že podmieňujete jednu otázku inou. Ale hľadáme riešenie a ja verím, že v priebehu niekoľkých najbližších týždňov budeme mať riadny rozpočet na stole, aby organizácia mohla pracovať," konštatoval Lajčák.To, že OBSE vstúpila do nového roku s provizórnym rozpočtom, nie je pre túto organizáciu nič nové, vysvetlil Lajčák. "Keďže táto organizácia funguje na princípe konsenzu, v tejto otázke sme konsenzus nedosiahli."

Lajčák ozrejmil, že do 15. januára plánuje vymenovať šéfa pracovnej skupiny a tým rozbehnúť riešenie tejto témy. Rozpočtové provizórium sa zatiaľ činnosti jednotlivých inštitúcií a misií nedotýka. Pokračovanie tohto stavu by však mohlo negatívne ovplyvniť monitorovanie kľúčových tohtoročných volieb na Ukrajine a v Moldavsku.

Podľa Lajčáka je návrh rozpočtu vnímaný ako dobrý, a de facto je dohodnutý. "Musíme len prekonať politickú výhradu jednej krajiny, aby bol schválený." Upozornil, že k rozpočtu ako takému a tomu, ako bol navrhnutý, výhradu nikto nemal. Ktorý z 57 členských štátov rozpočet zablokoval, Lajčák nepovedal. Podľa verejne známych informácií rozpočet nepodporilo Francúzsko.

Šéf slovenskej diplomacie z pozície úradujúceho predsedu OBSE predstavil vo štvrtok vo Viedni priority Slovenska na prvom tohtoročnom zasadnutí Stálej rady vo viedenskom Hofburgu.

Slovensko prevzalo 1. januára od Talianska ročné predsedníctvo v OBSE. Počas nasledujúcich 12 mesiacov bude vystupovať v mene celej organizácie. Slovenská vláda tri hlavné priority predsedníctva SR v OBSE schválila 19. decembra. Jeho mottom je "Slovensko 2019: pre ľudí, dialóg a stabilitu".

Úlohou OBSE, ktorej pôsobnosť siaha od Vancouveru po Vladivostok, je pracovať na stabilite, mieri a demokracii v Európe prostredníctvom politického dialógu, spoločných hodnôt a praktických krokov. Jej aktivity pokrývajú oblasti od politiky, vojenských či ekologických aspektov až po ekonomiku a ľudské práva.

(osobitná spravodajkyňa TASR Lucia Čarnecká)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Target zaznamenal počas vianočnej sezóny nárast tržieb o 5,7 %
<< predchádzajúci článok
Česká inflácia sa v roku 2018 spomalila na 2,1 %

Lajčák: Od predsedníctva SR v OBSE sa čaká veľa - diskusné fórum čitateľov