20. novembra 2009

Lakers už aj s Gasolom, Bryant prekonal Abdula-Jabbara

Majstrovský tím basketbalistov Los Angeles Lakers je konečne kompletný. Vo štvrtok do neho zapadla posledná súčiastka Pau Gasol a bol to návrat z kategórie vydarených. Mužstvo obhajcov titulu ...

NEW YORK 20. novembra (WEBNOVINY) - Majstrovský tím basketbalistov Los Angeles Lakers je konečne kompletný. Vo štvrtok do neho zapadla posledná súčiastka Pau Gasol a bol to návrat z kategórie vydarených. Mužstvo obhajcov titulu doplnené o Rona Artesta si bez problémov poradilo so Chicagom a veľký podiel mal na tom energiou sršiaci španielsky pivot, ktorý vo svojej tohtosezónnej premiére zaznamenal 10 z úvodných 13 bodov Lakers a napokon sa zastavil na 24 a predviedol aj 13 doskokov. Po zranení zadného stehenného svalu nebolo ani stopy, Gasol strávil na palubovke 34 minút. "Trvalo to dlho. Je oveľa zábavnejšie hrať s chlapcami pred plnými tribúnami. Rozhodne som neočakával, že budem dnes taký efektívny, ale spoluhráči ma nachádzali v dobrých pozíciách a uľahčili mi to," povedal Gasol. "Výborný pocit, konečne máme náš tím pohromade," doplnil Kobe Bryant, ktorý tentoraz hral iba druhé husle, ale napriek tomu po svojom utorkovom jubilejnom stom 40-bodovom nástrele do koša Detroitu zaznamenal ďalší historický zápis. Premeneným trestným hodom v tretej štvrtine predbehol Kareema Abdula-Jabbara v tabuľke najlepších strelcov Lakers (24 276 bodov) a pred ním je už iba Jerry West s 25 192 bodmi.

New Orleans Hornets v sebe začínajú po výmene trénera aj napriek absencii svojho zraneného lídra Chrisa Paula nachádzať sebavedomie, aké ich zdobilo v uplynulých sezónach. Na vlastnej koži sa o tom presvedčil líder Západnej konferencie Phoenix, ktorý prehrou 103:110, celkovo iba treťou v ročníku, stratil krok s Atlantou na čele celej NBA a s ním aj šancu na vyrovnanie historicky najlepšieho 13-zápasového štartu klubu do sezóny. Z doterajších 13 stretnutí Suns 9 odohrali na palubovkách súperov, ale vo štvrtok ich zaskočila najmä kanonáda domáceho ostrostrelca Peju Stojakoviča, ktorý vytiahol svoju najúčinnejšiu zbraň, trafil sedem trojok a celkovo zaznamenal 25 bodov. Hornets aj s jeho 13 príspevkami dominovali v doskokoch (56:38) a revanšovali sa Suns za zápas spred týždňa v Arizone, keď dovolili svojmu súperovi strieľať s najvyššou percentuálnou úspešnosťou v sezóne, inkasovali 125 bodov a podpísali ortieľ trénerovi Byronovi Scottovi. Jeho nástupca, generálny manažér Jeff Bower, sa po dvoch prehrách dočkal naopak dvoch víťazstiev v rade. "Vydreté, ale dôležité víťazstvo. Na oboch stranách ihriska stáli dobré tímy. David West sa rýchlo dostal do problémov s faulmi, čo nás postavilo do ťažkej situácie. V prvej štvrtine sme strácali veľa lôpt, ale celkovo sme odviedli dobrú prácu. Dokázali sme sa zomknúť," vyzdvihol srbský krídelník Stojakovič.

Basketbalisti Utahu dokonale využili, že San Antonio nastúpilo bez svojich dvoch rozohrávačov Tonyho Parkera a Manu Ginobiliho a vyhrali na pôde Spurs prvý raz od 28. februára 1999. "Som rád, že som sa ešte pred svojou smrťou dočkal víťazstva v tejto budove,“ sebaironicky komentoval zlomenie 10-ročného a 20-zápasového prekliatia tréner Jazz Jerry Sloan. Tim Duncan na všetko sám nestačil a hoci si pripísal 21 bodov, 9 doskokov a 5 asistencií, domácim viditeľne chýbala invencia tvorcov hry. To sa nedá povedať o Deronovi Williamsovi na opačnej strane, ktorý k 21 bodom pridal aj 10 asistencií. Jeho spoluhráč Carlos Boozer mal takisto dve dvojciferné štatistiky a natiahol svoju šnúru double-double na 4 zápasy. Zámorskí komentátori dokonca začínajú hru tejto dvojice prirovnávať k spolupráci legendárnych "jazzmanov" Johna Stocktona a Karla Malona. Spurs sa naopak ocitli s pasívnou bilanciou 4:6 v situácii, akú si Duncanova éra nepamätá.

Výsledkový sumár - štvrtok:

New Orleans - Phoenix 110:103
Najviac bodov: Stojakovič 25 (13 doskokov), D. Brown a M. Thornton po 19 - Stoudemire 23, Dudley 17, J. Richardson 16, štvrtiny: 26:22, 26:27, 26:27, 32:27, 14 520 divákov.

San Antonio - Utah 83:90
Najviac bodov: Duncan 21, G. Hill 18, R. Jefferson 16 - Deron Williams 21 (10 asistencií), Millsap 20, Boozer 18 (11 doskokov), štvrtiny: 19:20, 21:24, 20:16, 23:30, 17 519 divákov.

Los Angeles Lakers - Chicago 108:93
Najviac bodov: P. Gasol 24 (13 doskokov), Bryant 21, Artest 15 - Rose 20, Salmons 18, B. Miller 15, štvrtiny: 25:19, 28:23, 31:25, 24:26, 18 997 divákov.