Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. apríla 2006

Ľavicové strany Nemecka chcú vytvoriť nové opozičné zoskupenieDve najväčšie ľavicové strany Nemecka cez víkend usporiadali oddelené konferencie s cieľom vyriešiť vnútorné problémy v súvislosti s budúcoročným zlúčením do väčšieho opozičného ...Zdieľať

BERLÍN 30. apríla (WN/SITA/AFP) - Dve najväčšie ľavicové strany Nemecka cez víkend usporiadali oddelené konferencie s cieľom vyriešiť vnútorné problémy v súvislosti s budúcoročným zlúčením do väčšieho opozičného zoskupenia. "Na ceste k spojeniu bude určite ešte veľa ťažkostí, ale prinesie nám to mnoho výhod," vyhlásil na sobotňajšej konferencii v Halle vedúci predstaviteľ neokomunisticej Ľavicovej strany Lothar Bisky. Zároveň vyzval na vytvorenie "nemeckej strany naľavo od sociálnych demokratov" prostredníctvom spojenia jeho strany s Volebnou alternatívou pre prácu a sociálnu spravodlivosť (WASG).

Predseda WASG Klaus Ernst na konferencii v Ludwigshafene rovnako zdôraznil dôležitosť zlúčenia strán, keďže nevidí inú alternatívu. Ľavicová strana (predtým Strana demokratického socializmu) a WASG išli spoločne už do parlamentných volieb v septembri 2005, keď sa so ziskom vyše osem percent stali štvrtým najväčším zoskupením v Spolkovom sneme. Dohodu o spoločnom postupe však narušili niektorí členovia WASG, ktorí chcú samostatne kandidovať v septembrových regionálnych voľbách.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nie je v záujme Iránu viesť priame rokovania s USA
<< predchádzajúci článok
Šesťročný chlapec prednáša medicínu na mexickej univerzite