Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. apríla 2006

Nie je v záujme Iránu viesť priame rokovania s USANie je v záujme Iránu viesť priame rokovania so Spojenými štátmi. Uviedol to v nedeľu na stretnutí s novinármi hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Hámid Réza Asifí, podľa ...Zdieľať

TEHERÁN 30. apríla (WN/SITA/AFP) - Nie je v záujme Iránu viesť priame rokovania so Spojenými štátmi. Uviedol to v nedeľu na stretnutí s novinármi hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Hámid Réza Asifí, podľa ktorého "Američania mali vždy arogantný postoj voči jeho krajine a snažia sa dosiahnuť ciele prostredníctvom jedovatej propagandy, preto v takomto kontexte nie je vyjednávanie s USA v záujme Iránu." Washington vyjadril ochotu stretnúť sa s iránskymi predstaviteľmi na diskusiu o Iraku. Irán to pôvodne prijal, ale minulý týždeň prezident Mahmúd Ahmadinedžád šancu na stretnutie vylúčil.

"Myslíme si teraz, ak Boh dá, že po vytvorení stabilnej vlády v Iraku to už nie je potrebné," povedal Ahmadinedžád. Akékoľvek priame rokovania by znamenali prerušenie takmer tridsaťročnej pauzy v otvorených bilaterálnych kontaktoch medzi USA a iránskymi predstaviteľmi od islamskej revolúcie v roku 1979. Spory medzi úhlavnými nepriateľmi zahrňujú aj iránsky jadrový program, v ktorom Spojené štáty presadzujú prísny zákrok Bezpečnostnej rady OSN.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Členstvo v EÚ pomohlo SR v spore s MR o Benešove dekréty
<< predchádzajúci článok
Ľavicové strany Nemecka chcú vytvoriť nové opozičné zoskupenie

Nie je v záujme Iránu viesť priame rokovania s USA - diskusné fórum čitateľov