Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. apríla 2010

Lesníci získali výnimku na Tichú a Kôprovu dolinuŠtátne lesy Tatranského národného parku získali od ministerstva životného prostredia výnimku na lesoochranárske a pestovné opatrenia v dolnej časti Národnej prírodnej rezervácie ...Zdieľať
ticha a koprova dolina Foto: ticha.sk

POPRAD 13. apríla (WEBNOVINY) – Štátne lesy Tatranského národného parku získali od ministerstva životného prostredia výnimku na lesoochranárske a pestovné opatrenia v dolnej časti Národnej prírodnej rezervácie Tichá dolina a Národnej prírodnej rezervácie Kôprová dolina. Rozhodnutie o udelení výnimky doteraz nenadobudlo právoplatnosť, informoval hovorca Štátnych lesov TANAP Marián Šturcel. Lesy v oboch dolinách vrátane vzácnych prírodných lesov sú podľa lesníkov podkôrnym hmyzom „vážne poškodené, až zničené“. Podľa rozhodnutia o udelení výnimky by mali Štátne lesy TANAP v dotknutých častiach území prírodných rezervácií vykonávať lesoochranárske a lesopestovné opatrenia výlučne v navrhovanej B zóne tak, aby sa stav tunajších lesných biotopov zlepšoval.

Udelená výnimka Štátnym lesom TANAP zároveň umožní vytvoriť nárazníkové pásmo, v ktorom budú môcť vykonávať lesoochranárske opatrenia brániace rozšíreniu podkôrneho hmyzu z lykožrútovej kalamity v navrhovanej A zóne do lesov severného Slovenska, najmä Liptova a Spiša. Predmetom žiadosti Štátnych lesov TANAP o udelenie výnimky ani obsahom rozhodnutia ministerstva životného prostredia o výnimke nie je hospodárska ťažba dreva v tomto území, zdôraznil Marián Šturcel.

O udelenie výnimky požiadali Štátne lesy Tatranského národného parku v septembri minulého roku na vykonanie lesoochranárskych a lesopestovných opatrení v spodnej časti Národnej prírodnej rezervácie Tichá dolina a Národnej prírodnej rezervácie Kôprová dolina. Išlo o do rozhodnutie o udelení výnimky, o ktorej Krajský úrad životného prostredia v Prešove nerozhodol z dôvodu prebiehajúceho konania Európskej komisie. Štátne lesy TANAP požiadali o výnimku až po tom, čo Európska komisia nezistila porušenie právnych noriem Štátnymi lesmi TANAP a konanie voči Slovenskej republike zastavila.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SLOTA: Pál Csáky je zbabelec a gauner politiky
<< predchádzajúci článok
V Košiciach a Prešove budú testovať IQ

Lesníci získali výnimku na Tichú a Kôprovu dolinu - diskusné fórum čitateľov

...14.4. 16:44:34