Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2019

Liga proti reumatizmu: Reuma postihuje človeka v celej jeho šírkeNa archívnej snímke Jana Dobšovičová Černáková, predsedníčka Ligy proti reumatizmu.Zdieľať
Na archívnej snímke Jana Dobšovičová Černáková, predsedníčka Ligy proti reumatizmu. Foto: Súkromný archív Jany Dobšovičovej Černákovej
Bratislava 12. októbra (TASR) - Liga proti reumatizmu si v sobotu, 12. októbra, pripomína v Piešťanoch Svetový deň reumatizmu. Ako pre TASR uviedla jej predsedníčka Jana Dobšovičová Černáková, reumatické ochorenie je celoživotné a postihuje človeka "v celej jeho šírke a dimenzii".


"Takéto ochorenie má vplyv nielen medicínsky, ale dosah má aj na spoločenské či pracovné uplatnenie. Na všetky tieto témy chceme upozorniť tým, že robíme osvetu a vzdelávame. Aj tento víkend máme druhý motivačno-vzdelávací kurz, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 50 ľudí z celého Slovenska. Tí reprezentujú miestne pobočky a kluby Ligy proti reumatizmu," komentovala.

Záujemcovia si mohli ešte počas piatka (11. 10.) vypočuť prednáškový seminár Od teórie k praxi, ktorí pre nich pripravili lekári – odborníci aj pacienti. V sobotu zasa pacienti i zdraví spoločne oslávili Svetový deň reumatizmu nordic walking chôdzou.

"Dlho sme hľadali nejakú pohybovú aktivitu, ktorá by pomohla pacientom s reumatickým ochorením. Práve nordic walking je šport, ktorý môžu robiť aj reumatici, hlavne v prvých štádiách ochorenia. Tieto benefity, ktoré prináša nordic walking, spočívajú v tom, že keď sa zapája až 90 percent svalstva v celom tele, tak sa udržiava fyzická kondícia. Človek je samostatnejší a cíti sa lepšie," vysvetlila Dobšovičová Černáková.

Ako priblížila, reumatici si ešte v roku 2017 dali cieľ, že pri príležitosti svetového dňa spravia jeden milión krokov. "Zdalo sa nám to byť veľmi veľa a netrúfali sme si odhadnúť, či sa nám to podarí," komentovala. Ako dodala, takáto aktivita sa im zapáčila. Do septembra 2019 sa im napokon podarilo nachodiť viac ako 155 miliónov krokov.

Pohybovú aktivitu pochválil aj riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb Richard Imrich. Podľa jeho slov sa aj takto zvyšuje povedomie o reumatických ochoreniach. "V našom ústave sa týmto pacientom venujeme systematicky. Dovolím si tvrdiť, že je pre nich dostupná tá najlepšia liečba, ktorá je na svetovej úrovni," povedal.

Podľa jeho slov je dôležité, aby pacient v skorých štádiách išiel k odborníkovi a začal sa liečiť včas. "Povedomie o reumatických chorobách je naozaj dôležité v širokej verejnosti udržať a edukovať aj potenciálnych pacientov," dodal Imrich s apelom, aby pacienti riešili svoje zdravotné problémy "čo možno najskôr" a nespoliehali sa na samoliečbu.

Národný ústav reumatických chorôb poskytuje špecializovanú ústavnú liečbu všetkých závažných foriem reumatických chorôb vrátane ich dlhodobého sledovania. Zabezpečuje aj ambulantnú starostlivosť o reumatických pacientov z celého Slovenska.

Rovnako sa zaoberá výskumom aj na medzinárodnej úrovni. Rieši aj vypracovávanie a zavádzanie nových terapeutických postupov do praxe, či zabezpečuje výchovu vedeckých pracovníkov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Generálny tajomník LAŠ označil operáciu Turecka v Sýrii za inváziu
<< predchádzajúci článok
Sýrski Kurdi vyzvali USA, aby si splnili morálnu povinnosť chrániť ich

Liga proti reumatizmu: Reuma postihuje človeka v celej jeho šírke - diskusné fórum čitateľov