Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2019

Prokurátor podal obžalobu na muža, ktorý zdravil 'Na stráž'Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na obvineného Antona G., ktorý pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde (NS) SR hlasito minulý rok ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 12. októbra (TASR) - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na obvineného Antona G., ktorý pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde (NS) SR hlasito minulý rok pozdravil 'Na stráž' pred prítomným iným prokurátorom ÚŠP a novinármi.


"Prokurátor ÚŠP podal 10. októbra obžalobu na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na obvineného Antona G. za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd," uviedla pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Podľa jej slov sa stal skutok v máji 2018.

"Konkrétne, skutok sa stal po skončení troch súdnych pojednávaní, týkajúcich sa rozhodovania o sťažnostiach voči uzneseniu o vzatí do väzby troch osôb obvinených z extrémistických trestných činov na NS SR v priestoroch pred pojednávacou miestnosťou. Počas toho, ako prokurátor ÚŠP poskytoval novinárom rozhovor, v ktorom sa vyjadroval k uvedeným pojednávaniam a k dôvodnosti obvinení troch osôb obvinených z extrémistických trestných činov," priblížila hovorkyňa ÚŠP.

Anton G. za prítomnosti viacerých novinárov a ďalších osôb, ktoré sa v tom čase nachádzali pred pojednávacou miestnosťou, vtedy zvýšeným hlasom vyslovil pozdrav 'Na stráž'. "Tým verejne a na mieste verejnosti prístupnom použitím pozdravu prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde. Teda verejne a na mieste verejnosti prístupnom, najmä použitím hesiel, prejavil sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd, alebo ktorá hlása rasovú, etnickú, národnostnú, náboženskú nenávisť," dodala Tökölyová. Podľa neoficiálnych informácií je Anton G. lokálnym funkcionárom parlamentnej ĽSNS.

V čase spáchania skutku sa na NS SR rozhodovalo o väzobnom stíhaní Michala B., Jakuba Š. a Jaroslava obvinených z extrémizmu. Národná kriminálna agentúra (NAKA) 10. mája 2018 zadržala celkovo šesť osôb zo západného a stredného Slovenska obvinených z extrémizmu, medzi nimi aj spomínaného Michala B., Jakuba Š. a Jaroslava P. NAKA vtedy prehľadala sedem domov, 12 iných priestorov a zaistila dôkazy v súvislosti s vyšetrovaním a dokumentovaním trestných činov výroby a rozširovania extrémistických materiálov.

Následne 12. mája minulého roka sudca ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, ich prepustil a nevyhovel návrhu prokurátora ÚŠP, ktorý požadoval väzbu z dôvodu, aby nemohli pokračovať v trestnej činnosti. O sťažnosti prokurátora následne rozhodoval NS SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spor Prahy a Číny môže znížiť počty čínskych turistov
<< predchádzajúci článok
Pre údajný nález bomby z vojny evakuovali v Göttingene 14.000 ľudí

Prokurátor podal obžalobu na muža, ktorý zdravil 'Na stráž' - diskusné fórum čitateľov