Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

Litovský parlament prijal zákon, ktorý umožní výmenu špiónovNový litovský prezident Gitanas Nauséda, archívna snímka.Zdieľať
Nový litovský prezident Gitanas Nauséda, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Vilnius 7. novembra (TASR) - Litovský parlament schválil vo štvrtok zákon, ktorý môže vydláždiť cestu k výmene špiónov medzi touto pobaltskou krajinou, Ruskom a Nórskom.


Litovská tlačová agentúra BNS v októbri s odvolaním sa na anonymné zdroje priniesla správu o tom, že Moskva, Oslo a Vilnius rokujú o výmene dvoch Rusov väznených v Litve, dvoch Litovcov odsúdených za špionáž v Rusku, ako aj jedného Nóra - Frodeho Berga - usvedčeného zo špionáže a uväzneného v Rusku.

Berg, bývalý príslušník pohraničnej stráže na nórsko-ruských hraniciach, je stredobodom miestnej kampane za jeho oslobodenie. Príslušné úrady v zmienených troch krajinách sa k správe BNS buď odmietli vyjadriť, alebo záležitosť popreli.

Litovský prezident Gitanas Nauseda uviedol, že novelizácia predmetnej legislatívy bola nutná pre to, aby mohol udeliť milosť osobe usvedčenej v Litve zo zločinu výmenou za litovského občana stíhaného v zahraničí, ktorý "konal v záujmoch Litvy".

Nauseda podpíše prijatú úpravu zákona 11. novembra, dva dni pred tým, ako bude litovský výbor pre udeľovanie milostí posudzovať žiadosti o omilostenie, potvrdil pre tlačovú agentúru Reuters jeho úrad.

Predpokladá sa, že tento výbor sa bude zaoberať i žiadosťami o milosť pre dvoch ruských občanov, ktorí môžu byť súčasťou možnej výmeny špiónov.

Kremeľ medzitým v stredu oznámil, že Berg, ktorý je vo väzení od svojho zatknutia v decembri 2017, oficiálne požiadal o milosť - dva týždne po tom, ako ho ruský štátny výbor odporučil pre udelenie milosti.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov 24. októbra povedal, že Kremeľ sa "čoskoro" rozhodne, či Berga omilostí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Smer-SD pripomína opozičným politikom, že teraz je rad na nich
<< predchádzajúci článok
Erdogan: Ak nebude iné riešenie, otvoríme migrantom hranice

Litovský parlament prijal zákon, ktorý umožní výmenu špiónov - diskusné fórum čitateľov