11. októbra 2013

Lotyši prehrali s Litvou 2:0, budú tak posledným súperom Slovenska

Litovskí hráči oslavujú gól do bránky Lotyšska v kvalifikačnom futbalovom zápase G-skupiny Litva - Lotyšsko na MS 2014 vo Vilniuse 11. októbra 2013. Foto: FOTO TASR/AP
Jerevan 11. októbra (TASR) - V úvodnom piatkovom kvalifikačnom zápase MS 2014 v Brazílii sa v arménskom Jerevane zrodila medzi domácim výberom a futbalistami Bulharska výhra domácich 2:1. Hostia dohrávali bez vylúčených Nikolaja Bodurova a Svetoslava Djakova.

Bodurov "zatiahol záchrannú brzdu" v 45. minúte, keď fauloval unikajúceho Arasa Özbilisa, ktorý už išiel sám na brankára. Príliš platné to však nebolo, keďže sám Özbiliz nádherne z nariadeného priameho kopu dostal Arménov do vedenia. Bulhari síce vyrovnali v 61. minúte, keď opäť z priameho kopu prudko a nechytateľne trafil Ivelin Popov, no o dve minúty sa musel z ihriska porúčať po druhej žltej karte Djakov. Potom spustili Arméni na bulharskú bránku oheň a v 87. minúte Jura Movsisjan rozhodol o výhre domácich, keď šikovne obhodil brankára hostí.

Futbalisti Litvy zdolali Lotyšsko

Futbalisti Litvy zvíťazili v piatkovom kvalifikačnom zápase MS 2014 v Brazílii v domácom prostredí vo Vilniuse nad pobaltským rivalom z Lotyšska 2:0. Lotyši budú posledným súperom Slovenska v kvalifikačnej G-skupine, v utorok 15. októbra privítajú zverencov trénera Jána Kozáka v Rige.

Hosťujúci výber kouča Mariana Paharsa inkasoval po jednom góle v každom polčase a v tabuľke sa už neposunie z piateho miesta vyššie ani prípadným úspechom nad Slovákmi.

Litva začala náporom a udrela už v 8. minúte. Po rohovom kope si na bližšiu tyč naskočil Černych a dostal domácich do vedenia. V 17. minúte sa dostal do ďalšej dobrej šance Kalonas, strieľaný center z pravej strany ale napálil len do brankára Vaninsa. Litva aktívnym výkonom držala súpera na dištanc. Lotyši síce v 43. minúte po priamom kope dostali po hlavičke Šabalu loptu do domácej siete, ale gól pre ofsajd nemohol platiť.

Domáci aj v druhom dejstve kontrolovali priebeh a v 68. minúte po rýchlej akcii udreli druhýkrát, keď Černych dobre videl nabiehajúceho Mikoliunasa a ten po zemi prestrelil Vaninsa. V závere sa po prestriedaní už tempo hry spomalilo a domáci zverenci kouča Igorisa Pankratjevasa si výhru nad rivalom ustrážili. Štvrtá Litva odskočila piatemu Lotyšsku v tabuľke na 4 body a aj po utorňajších záverečných zápasoch, v ktorých hostí lídra z Bosny, resp. Lotyši Slovákov, skončí v konečnom účtovaní pred ním.

VÝSLEDKY:
kvalifikácia MS 2014, G-skupina:
Vilnius:
Litva - Lotyšsko 2:0 (1:0)
Góly: 8. Černych, 68. Mikoliunas, ŽK: Panka, Kalonas, Ivaškevičius (všetci Litva), rozhodoval: Reinert (Faer.ostr.)
zostavy a striedania:
Litva: Arlauskis – Borovskij, Kijanskas, Žaliukas, Vaitkunas – Černych (72. Valskis), Mikoliunas (76. Sirgedas), Ivaškevičius, Kalonas – Matulevičius (58. Razulis), Panka
Lotyšsko: Vanins – Bulvitis, Gorkšs, Maksimenko, Gabovs (73. Kovaľovs) – Rakels (66. Lukjanovs), Zjuzins, Laizans, Fertovs – Šabala, Verpakovskis (77. Višnakovs)

Arménsko - Bulharsko 2:1 (1:0)
Góly: 45.+1 Özbiliz, 87. Movsisjan – 61. Popov, ČK: 44. Bodurov, 63. Djakov (obaja Bulh.), rozhodoval: Brych (Nem.)