20. marca 2008

Majsterskou sveta v krasokorčuľovaní Asadová

Iba sedemnásťročná Japonka Mao Asadová sa stala kráľovnou ženského krasokorčuľovania, keď vyhrala súťaž sólistiek na svetovom šampionáte vo švédskom Göteborgu. Študentka z Nagoje triumfovala ...

GÖTEBORG 20. marca (WEBNOVINY) - Iba sedemnásťročná Japonka Mao Asadová sa stala kráľovnou ženského krasokorčuľovania, keď vyhrala súťaž sólistiek na svetovom šampionáte vo švédskom Göteborgu. Študentka z Nagoje triumfovala vo vyrovnanej súťaži žien s minimálnym náskokom 88 stotín bodu pred úradujúcou majsterkou Európy Carolinou Kostnerovou z Talianska. Bronz si vybojovala Ju-Na Kim z Kórejskej republiky. Slovenka Ivana Reitmayerová do 24-členných voľných jázd nepostúpila a skončila na konečnom 26. mieste. Asadová predviedla v zaplnenej hale Scandinavium vyrovnanú jazdu na hudbu Frederica Chopina, v ktorej sa však nevyhla kontaktu s ľadom. Úradujúca majsterka štyroch kontinentov pri svojom druhom štarte na majstrovstvách sveta vybojovala druhý cenný kov, vlani bola strieborná. Z trónu zosadila krajanku Miki Andovú, ktorá po 8. mieste v krátkom programe na voľný ani nenastúpila. Asadová predviedla v oboch častiach súťaže vyrovnané výkony, keď bola dvakrát druhá. Strieborná Kostnerová neudržala prvé miesto po krátkom programe, predviedla až tretiu voľnú jazdu. Pre 21-ročnú neter bývalej skvelej zjazdárky Isolde Kostnerovej je to po bronze z roku 2005 druhý svetový vzácny kov. Štvrtkovým večerným jazdám dominovala Kórejčanka Ju-Na Kim, ktorá napokon zaznamenala posun oproti krátkemu programu o dve priečky na konečnú 3. pozíciu. Prvá kórejská medailistka z MS v krasokorčuľovaní tak obhájila vlaňajšie umiestnenie. Výsledky - majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní v Göteborgu: Ženy - konečné poradie: 1. Mao Asadová (Jap.) 185,56, 2. Carolina Kostnerová (Tal.) 184,68, 3. Ju-Na Kim (Kórejská rep.) 183,23, 4. Jukari Nakanová (Jap.) 177,40, 5. Joannie Rochetteová (Kan.) 174,12, 6. Sarah Meierová (Švajč.) 171,88, 7. Kimmie Meissnerová (USA) 149,74, 8. Laura Lepistová (Fín.) 147,26. SITA