Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. októbra 2009

Maroš Šefčovič preberá oddnes kreslo eurokomisáraDlhoročný slovenský diplomat Maroš Šefčovič preberá oddnes funkciu člena Európskej komisie pre vzdelávanie, kultúru, mládež a odbornú prípravu. Funkciu obsadzuje v súčasnom funkčnom období ...Zdieľať
BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Dlhoročný slovenský diplomat Maroš Šefčovič preberá oddnes funkciu člena Európskej komisie pre vzdelávanie, kultúru, mládež a odbornú prípravu. Funkciu obsadzuje v súčasnom funkčnom období Komisie Slovenská republika, kreslo sa uvoľnilo po odchode doterajšieho komisára Jána Figeľa do domácej politiky. Návrh nominácie Šefčoviča na post eurokomisára predložil na schôdzi kabinetu 23. septembra premiér Robert Fico, vláda s návrhom súhlasila.


Podľa informácie hovorcu Ministerstva zahraničných vecí SR Petra Stana veľvyslanec Šefčovič do novej funkcie odchádza po formálnom ukončení schvaľovacieho procesu, odobrení jeho nominácie predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom a členskými krajinami EÚ.

Nový komisár Maroš Šefčovič doteraz pôsobil ako vedúci Stáleho zastúpenia SR pri Európskej únii v Bruseli. V slovenskej diplomacii pôsobil od jej vytvorenia v roku 1993. Podľa Stana bol Šefčovič svojou odbornosťou a schopnosťami pre Slovensko a jeho zahranično-politický imidž veľkým prínosom.

JUDr. Maroš Šefčovič, PhD. sa narodil 24. júla 1966. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave a Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov. V roku 1994 nostrifikovala Právnická fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave jeho diplom a priznala mu titul doktor práv. V rokoch 1996-2000 absolvoval postgraduálne doktorandské štúdium medzinárodného a európskeho práva na tejto fakulte.

Pracoval na Federálnom ministerstve zahraničných vecí v Prahe, bol tretím tajomníkom a konzulom na Veľvyslanectve ČSFR v Zimbabwe, zástupcom veľvyslanca a 2. tajomníkom na Veľvyslanectve ČFSR v Kanade. Neskôr pracoval na Ministerstve zahraničných vecí SR v Bratislave na Odbore krajín EÚ a NATO a v Kancelárii ministra. Bol zástupcom veľvyslanca a radcom v Misii SR pri Európskych spoločenstvách v Bruseli a mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR v Izraeli. V rokoch 2002-2003 pracoval opäť na MZV SR, bol generálnym riaditeľom Sekcie bilaterálnej spolupráce i Sekcie pre európske záležitosti. Od roku 2004 je stálym zástupcom SR pri Európskej únii (EÚ) v Bruseli.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Návrh rozpočtu je podľa SMK typickým volebným rozpočtom
<< predchádzajúci článok
Staňte sa hviezdou vianočnej kampane T-Comu

Maroš Šefčovič preberá oddnes kreslo eurokomisára - diskusné fórum čitateľov