21. februára 2015

Maxim Vylegžanin sa stal majstrom sveta v skiatlone

Ruský reprezentant v behu na lyžiach Maxim Vylegžanin (uprostred) pózuje v cieli po zisku zlatej medaily v skiatlone na 30 km na MS v severských disciplínach vo švédskom Falune 21. februára 2015. Foto: TASR/AP
Falun 21. februára (TASR) - Ruský reprezentant v behu na lyžiach Maxim Vylegžanin vybojoval na MS v severských disciplínach vo švédskom Falune titul majstra sveta v skiatlone na 30 km (15 km klasicky + 15 km voľnou technikou) a konečne sa dočkal zlatej medaily z vrcholného podujatia.

V dramatickom finiši časom 1:16:25,9 h odsunul na druhé miesto obhajcu titulu a olympijského víťaza zo Soči Švajčiara Daria Colognu iba o 0,4 s. Bronz bral Kanaďan Alex Harvey (+1,6). Nórska výprava sa tentoraz medaily nedočkala, Didrik Tönseth skončil tesne za pódiom na štvrtej priečke. Jediný Slovák na štarte Martin Bajčičák obsadil 38. miesto s mankom 5:22,1 a zopakoval tak umiestnenie spred dvoch rokov na MS vo Val di Fiemme.

Skúsený 32-ročný Vylegžanin mal v doterajšej kariére prívlastok "strieborný", pretože trikrát na MS i trikrát na ZOH obsadil druhé miesto. V sobotu sa vo Falune dočkal zlata, keď zaútočil v stúpaní pred cieľom a v záverečnej rovinke odrazil aj útok topfavorita Colognu. Pre Rusko tak získal na šampionáte prvú medailu. "Nemám slov na to, aby som vyjadril čo cítim. Na toto zlato som čakal veľmi dlho," tešil sa v cieli Vylegžanin.

Nórsko po troch tituloch z Falunu vo štvrtej bežeckej disciplíne na cenný kov nedosiahlo. Desaťnásobný svetový šampión Petter Northug skončil jedenásty, líder SP Martin Johnsrud Sundby sa pre chorobu nepredstavil. Kanaďan Harvey k striebru zo štvrtkového šprintu pridal bronz.

Bajčičák sa postavil na štart svojej prvej z troch disciplín vo Falune a s najlepšími držal krok približne do piateho kilometra, keď na lídra strácal vyše desať sekúnd. Postupne začal 38-ročný člen ŠKP Štrbské Pleso strácať a zaradil sa do štvrtej desiatky poľa pretekárov. Po klasickej časti skiatlonu na pätnástom kilometri prezúval na 38. priečke a túto pozíciu si držal prakticky neustále až do konca.

"Čakal som viac," priznal pre TASR Bajčičák. "Bol dnes mokrý sneh, čo mi vyhovuje, takže som si veril. Žiaľ, lyže na klasiku mi príliš nesadli, asi od siedmeho kilometra som v zjazde začal strácať a už sa mi potom nedarilo zlepšiť sa ani v skejte. Sily mi ubúdali. Obhájil som síce umiestnenie z posledného šampionátu, ale z výsledku som sklamaný, chcel som byť minimálne v najlepšej tridsiatke. Dúfam, že v ďalších dvoch disciplínach sa zlepším a skončím vyššie." Bajčičák sa najbližšie predstaví v stredu v behu na 15 km voľne.

MS v severskom lyžovaní vo Falune
beh na lyžiach - skiatlon
muži (2x15 km): 1. Maxim Vylegžanin (Rus.) 1:16:25,9 h, 2. Dario Cologna (Švajč.) +0,4, 3. Alex Harvey (Kanada) +1,6, 4. Didrik Tönseth (Nór.) +3,4, 5. Maurice Manificat (Fr.) +10,2, 6. Calle Halfvarsson (Švéd.) +22,8, 7. Niklas Dyrhaug (Nór.) +25,9, 8. Jevgenij Belov (Rus.) +26,7, 9. Jean-Marc Gaillard (Fr.) +27,6, 10. Marcus Hellner (Švéd.) +31,9..., 38. Martin BAJČIČÁK (SR) +5:22,1