Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

22. septembra 2010

MFF Bratislava: Súťažiť budú i dokumentárne snímkyZoznam dokumentárnych filmov, ktoré budú súťažiť na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava, je známy. V porote sa stretnú dokumentaristi Marko Škop a Massoud Bakhshi s producentkou ...Zdieľať
kino BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) - Zoznam dokumentárnych filmov, ktoré budú súťažiť na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava, je známy. V porote sa stretnú dokumentaristi Marko Škop a Massoud Bakhshi s producentkou Meike Martens.


Sekciu otvorí snímka Armadillo (2010) dánskeho režiséra Janusa Metza, ktorá na Medzinárodnom filmovom festivale Cannes získala Grand Prix Critics’ Week. Film je autentickým a silným záznamom každodenného života dánskych vojakov na misii v Afganistane. Ďalší film Into Eternity (2010) sleduje plány Fínska naveky uskladniť vyhorené jadrové palivo. Ako film napokon ukáže, uskladnenie hromadiaceho sa jadrového odpadu na 100-tisíc rokov nie je také jednoduché, ako sa zdá. Švédski režiséri Mikael Wiström a Albert Herskovits v snímke Familia (2010) prinášajú príbeh rodiny z Peru a matky, ktorá musí odísť do Španielska, aby zabezpečila základné živobytie pre jej ostatných členov. Obetavosť žien je tiež témou filmu The Town of Badante Women (2009) od Stephana Komandareva. Sústreďuje sa na bulharské mestečko, ktoré opustila väčšina žien. Išli do Talianska pracovať ako takzvané ‘badante’, opatrovateľky starých a chorých ľudí. V dokumente Land (2010) sa kanadský filmár Julian T. Pinder vydal do Kostariky preskúmať, ako zahraniční developeri plánujú zmeniť tamojšiu krajinu. Zaujíma ich najmä pobrežie, na ktorom chcú vybudovať luxusné dovolenkové rezorty. Tento dokument ironicky nadväzuje na tohtoročnú sekciu s názvom Všetci na pláž!. K moru sa viažu aj ďalšie dva dokumenty. Port of Memory (2009) Kamala Aljafariho a La Bocca del Lupo (2009) Pietra Marcella sú portréty mestských prístavov. Prvý z nich je o tragédii rodiny, ktorá musela opustiť svoj domov v palestínskej Jaffe. Druhý ponúkne ľúbostný príbeh páru, ktorý žil oddelene väčšiu časť svojho života. Boris Mitić bude súťažiť s titulom Goodbye, How are you? (2009), vtipným cestopisom zloženým z vizuálnych aforizmov, ktoré si berú na mušku súčasnú srbskú politiku. Celú kolekciu súťažných dokumentov uzatvára optimistický príbeh úspechu Iona Bârlădeanua. The World according to Ion B. (2009) Alexandera Nanaua opisuje príbeh, ako sa z bezdomovca v Bukurešti stane zo dňa na deň najžiadanejší umelec v krajine. Film patril medzi divácke hity na nedávnom filmovom festivale v Sarajeve.

Režiséri Boris Mitić, Alberto Herskovits, Stephan Komandarev, Julian T. Pinder a Alexander Nanau prídu ich filmy do Bratislavy uviesť osobne. Dvaja porotcovia okrem toho, že budú hodnotiť spomínané snímky, na festivale predstavia aj svoje diela. Massoud Bahkshi uvedie mimo súťažnej sekcie jeho oceňovaný dokument Tehran has no more pomegranates (2007) a Meike Martens predstaví najnovší projekt čílskeho majstra Patricia Guzmána Nostalgia de la luz (2010).

Medzinárodný filmový festival Bratislava, ktorý sa uskutoční od 5. do 11. novembra, uvedie okrem súťaže dokumentárnych filmov aj ďalšie dve súťažné sekcie - v jednej budú bojovať prvé a druhé hrané filmy a v ďalšej krátkometrážne snímky.

Agentúru SITA informoval PR manažér festivalu Ondrej Starinský.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tí, čo majú talent
<< predchádzajúci článok
Festival horských filmov: Príde horolezec Habeler

MFF Bratislava: Súťažiť budú i dokumentárne snímky - diskusné fórum čitateľov