Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2006

Mikloš pri Tvaroškovej nominácii verí aj v podporu opozícieMinister financií Ivan Mikloš verí, že vládou schválený kandidát na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), súčasný štátny tajomník rezortu financií Vladimír Tvaroška, by mohol v ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. marca (WN/SITA) - Minister financií Ivan Mikloš verí, že vládou schválený kandidát na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), súčasný štátny tajomník rezortu financií Vladimír Tvaroška, by mohol v parlamente získať určitú podporu aj zo strany opozičných poslancov. "Práve preto, že je odborníkom, o čom sa mohli presvedčiť nielen koaliční poslanci, verím, že získa istú podporu aj v radoch opozičných poslancov, ktorí sa môžu a budú rozhodovať slobodne. Aj keď to nechcem preceňovať a nechcem sa na to ani spoliehať, pretože politické motivácie môžu byť silnejšie ako reálne posúdenie kvalít kandidáta, ktorého vláda schválila jednomyseľne," povedal Mikloš po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu.

Podľa ministra Tvaroška výsledkami svojej práce presvedčil, že je odborníkom. Na ministerstve financií bol zodpovedný za verejné financie, za medzinárodné finančné vzťahy či za vstup do eurozóny. "Tam výsledky hovoria samy za seba. Zásadné zníženie deficitu verejných financií, urobenie poriadku vo verejných financiách, zavedenie viacročného rozpočtovania, zavedenie programového rozpočtovania, zriadenie výboru pre makroekonomické prognózy, vstup do systému ERM II a podobne," konštatoval Mikloš. Minister zároveň ocenil aj prácu súčasnej viceguvernérky Eleny Kohútikovej, ktorej 27. marca končí funkčné obdobie a ktorú by mal nový kandidát nahradiť. "Bola výraznou postavou a výrazne sa zaslúžila o dosiahnutý pokrok aj v menovej oblasti aj v reformách a som presvedčený, že Vladimír Tvaroška bude jej dôstojným nástupcom," dodal Mikloš.

Termín nástupu nového viceguvernéra nie je stanovený. Podľa zákona totiž musí vládou navrhnutého kandidáta schváliť ešte parlament a následne vymenovať prezident. Najskorším termínom nástupu nového viceguvernéra je tak 28. marec, v prípade neschválenia kandidáta Národnou radou SR alebo predlžovania procesu môže podľa zákona zostať jeho kreslo neobsadené na neurčitý čas.

Navrhovaný kandidát na nového viceguvernéra NBS Vladimír Tvaroška je absolventom Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1995. Počas svojej kariéry pôsobil ako novinár, neskôr poradca podpredsedu vlády SR pre ekonomiku zodpovedný za koordináciu a riadenie tímu poradcov. Funkciu štátneho tajomníka Ministerstva financií SR zodpovedného za verejné financie, makroekonomické otázky a medzinárodné vzťahy zastáva od októbra 2002.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TASR v druhom polroku 2005 hospodárila so stratou 4,413 mil.Sk
<< predchádzajúci článok
Turecko čaká veľmi dlhá cesta za členstvom v Európskej únii