Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. marca 2007

Mikuláš Č. bude svedčiť v procese s Branislavom A.Výsluchom svedkov sa dnes na Krajskom súde v Banskej Bystrici začal už tretí proces v prípade vraždy Mariána Karcela, svedka z procesu s Mikulášom Č. Obžalovaný je Branislav A. z Veľkých ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 19. marca (WEBNOVINY) – Výsluchom svedkov sa dnes na Krajskom súde v Banskej Bystrici začal už tretí proces v prípade vraždy Mariána Karcela, svedka z procesu s Mikulášom Č. Obžalovaný je Branislav A. z Veľkých Kapušian a na jeho stíhanie podľa zásady špeciality dala súhlas maďarská justícia. V utorok bude svedčiť údajný boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Č. zvaný Miki, ktorý si mal vraždu objednať priamo z väzenia

Dnes o tom na súde vypovedal jeho niekdajší blízky spolupracovník Michal M. Ten uviedol, že Miki cez svojho advokáta Daniela M. nariadil likvidáciu Karcela aby tak zastrašil ostatných svedkov. Michal M. dostal za úlohu zohnať niekoho a obrátil sa na „chlapcov z Východu“. Išlo o skupinu Karla Szatmáriho, do ktorej mal patriť i Branislav A. Svedok povedal, že Branislav mal vysielačky, auto i zbraň a Karcela zastrelil samopalom vzor 58 v júni 2000. Advokát Daniel M. mu potom vyplatil asi pol milióna korún. Svedok Michal M. dostal 400-tisíc, z ktorých dal stotisíc Matejovi Z. za to, že ich odviezol z miesta pri Slovenskej Ľupči. Tam Branislav A. nechal a podpálil auto Alfa Romeo s českými značkami, na ktorom ho Michal M. doviezol pred Karcelov dom v Kinceľovej pri Banskej Bystrici. Matej Z. však na súde vypovedať nebude, pretože v januári spáchal samovraždu. Do prípravy vraždy mal byť podľa svedka zapletený aj Mikiho švagor Jozef M.

V neprospech Branislava A. vypovedal i jeho bývalý zamestnanec Zsolt B. a ďalší Mikiho blízky spolupracovník Slavomír S. Obžalovaný však ich tvrdenia označil za klamstvá. Obvinenie z vraždy popiera a myslí si, že svedkovia zmenili výpovede na základe toho, že im policajti sľúbili beztrestnosť. Poukázal na to, že hoci Slavomír S. je stíhaný za vraždu, nie je vo väzbe. Rovnako i Michal M. mal podiel na Karcelovej vražde, ale jeho stíhanie bolo podmienečne prerušené.

Nový proces s Branislavom A. sa začal v novembri minulého roka, ale krajský súd nemohol konať. Chýbal súhlas Maďarska, kde Branislava A. v roku 2005 zadržali za iné trestné činy a v rámci rešpektovania zásady špeciality museli maďarské orgány súhlasiť s jeho trestným stíhaním vo všetkých ostatných veciach, pre ktoré nebol vydaný na Slovensko. Obžalovaný i jeho obhajca namietali, že súhlas maďarskej strany na jeho stíhanie bol vydaný nezákonne. Senát označil námietku za neopodstatnenú s poznámkou, že slovenský súd nemá právo polemizovať o zákonnosti cudzieho justičného orgánu.

V poradí už tretí proces s Branislavom A. v prípade Karcelovej vraždy sa koná na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktorý akceptoval nové dôkazy prokurátora v tejto veci. Karcel patril k hlavným svedkom v procese s Mikulášom Č. a nájomný vrah ho zastrelil v roku 2000. Podľa pôvodnej obžaloby Branislav A. mal vraha doviezť pred dom Karcela do Kinceľovej pri Banskej Bystrici. Dva senáty Krajského súdu v Banskej Bystrici však opakovane Branislava A. pre nedostatok dôkazov spod obžaloby oslobodili. Neskôr ho Najvyšší súd SR prepustil z väzby. V súčasnosti je vo väzbe za ďalšie vraždy, vydieranie, výpalníctvo a pašovanie ľudí.

Na procese by mal v utorok okrem Mikuláša Č. vypovedať aj jeho bývalý advokát Daniel M. V ten istý deň sa však na pracovisku Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici začína proces, v ktorom Daniela M. budú súdiť za korupciu.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V máji vydražia Warholovu Lemon Marilyn
<< predchádzajúci článok
Policajta z Neniniec stíhajú za trojnásobnú vraždu

Mikuláš Č. bude svedčiť v procese s Branislavom A. - diskusné fórum čitateľov

Na koľko nás to príde?19.3. 16:44:01