Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. februára 2007

Ministerstvo školstva SR časom spoplatní i denné štúdium na VŠPoslanec za SDKÚ-DS a predseda školského parlamentného výboru Ferdinand Devínsky si myslí, že ministerstvo robí prvý krok k spoplatneniu denného štúdia na vysokých školách. Na dnešnej ...Zdieľať

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) - Poslanec za SDKÚ-DS a predseda školského parlamentného výboru Ferdinand Devínsky si myslí, že ministerstvo robí prvý krok k spoplatneniu denného štúdia na vysokých školách. Na dnešnej tlačovej besede vyhlásil, že ak sa spoplatní externé štúdium, tak vzniknú tri kategórie študentov, ktorí dostanú rovnaký diplom. „Tí, ktorí študujú na dennom a neplatia, externisti, ktorí študujú podľa dnešných, nazvime to zvyklostí, a externisti, ktorí budú platiť po novom.“ Podľa neho to nebude udržateľné a povedie to k tomu, že za štúdium začnú platiť aj denní študenti.

Devínsky sa domnieva, že vysoké školy sa budú správať trhovo pri stanovovaní poplatkov pre externistov. Podľa neho ak škola stanoví príliš vysoký poplatok, tak sa môže stať, že študenti pôjdu študovať do zahraničia na lepšie školy, na ktorých budú platiť menej. Poslankyňu za SDKÚ-DS Tatianu Rosovú udivuje, že v súčasnosti sa hovorí o horšej kvalite vzdelávania na externej forme štúdia v porovnaní s dennou. „A práve za tú horšiu kvalitu sa má platiť.“

Bývalý rektor Univerzity Komenského v Bratislave Devínsky ďalej povedal, že ak v parlamente prejdú zámery ministerstva, tak vysoké školstvo sa vráti pred rok 1989. Kriticky vníma, že po novom už nemá schvaľovať vznik verejnej vysokej školy parlament, ale vláda na návrh rezortu školstva. „Toto neplatilo ani za najhlbšieho komunizmu.“ Tvrdí, že nad školami „bude visieť Damoklov meč.“ Nebudú sa môcť vzpierať voči vláde, pretože by sa mohlo stať, že im odnímu štátny súhlas. V tejto súvislosti povedal, že to možno do istej miery pozorovať na súčasnom prípade Univerzity Jána Selyeho v Komárne, ktorá prišla o časť dotácií. „V tejto chvíli by som však nechcel hovoriť, či ide o zlý úmysel ministra,“ uviedol Devínsky.

Nesúhlasí ani s novým prerozdelením kompetencií medzi akademických funkcionárov. Myslí si, že sa degraduje postavenie akademických senátov. „Stanú sa z nich diskusné kluby.“ Niektoré právomoci, ktoré v súčasnosti majú akademické senáty, by mali prejsť na rektorov. Devínsky preto tvrdí, že minister si posilnením kompetencií rektorov zabezpečil ich súhlas s pripravovanou novelou. „Dáva im absolútnu moc nad životom a smrťou vysokej školy.“ Podľa nových pravidiel plat rektora už nebude určovať minister, ale správna rada. Rektor má v podstate väčšinu v rade, keďže šesť členov určuje on a ďalších šesť členov minister po vyjadrení rektora, vyhlásil Devínsky. Podľa neho rektori budú mať takto nadštandardný príjem. Kritike podrobil aj to, že docenti a profesori by už nemali byť zamestnancami fakulty. Nepáči sa mu, že o ich pôsobení by mali rozhodovať rektori. „Centralizuje sa moc do jedných rúk,“ uzavrel Devínsky.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Estónsky parlament schválil odstránenie sovietskeho pamätníka
<< predchádzajúci článok
Libanonský podnikateľ Tarek B. sa pokúsil spáchať samovraždu

Ministerstvo školstva SR časom spoplatní i denné štúdium na VŠ - diskusné fórum čitateľov