Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. marca 2007

MK SR sa voči rozhodnutiu PMÚ o TASR odvolá na súdeZa neodôvodnené považuje Ministerstvo kultúry (MK) SR rozhodnutie Rady Protimonopolného úradu (PMÚ) SR, podľa ktorého skreslilo hospodársku súťaž financovaním Tlačovej agentúry Slovenskej ...Zdieľať

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) - Za neodôvodnené považuje Ministerstvo kultúry (MK) SR rozhodnutie Rady Protimonopolného úradu (PMÚ) SR, podľa ktorého skreslilo hospodársku súťaž financovaním Tlačovej agentúry Slovenskej republiky - Slovakia (TASR). Ako ďalej agentúru SITA uviedol hovorca MK SR Jozef Bednár, proti rozhodnutiu a 300-tisícovej pokute podá MK SR v zákonnej lehote žalobu na Krajský súd v Bratislave. Ministerstvo podalo žalobu proti rozhodnutiu rady v rovnakej veci aj v roku 2006 a čaká na rozhodnutie súdu. MK SR totiž považuje poskytnutie príspevku zákonom zriadenej príspevkovej organizácii ako výkon štátnej správy. Keďže výkon štátnej správy nie je možné vykonávať v konkurenčnom prostredí, nie je ním možné ani obmedziť hospodársku súťaž, uvádza sa ďalej v reakcii na rozhodnutie Rady PMÚ. "Príprava nového Zákona o TASR patrí k hlavným legislatívnym úlohám ministerstva kultúry na tento rok. Na základe nového zákona sa uskutoční transformácia TASR, ktorá prinesie aj systémové riešenie v oblasti jej financovania," dodáva sa v stanovisku.

Rada PMÚ potvrdila 23. februára prvostupňové rozhodnutie úradu z 2. novembra 2006 a aj pokutu vo výške 300-tisíc korún pre MK SR. Ministerstvo podľa nej porušilo ustanovenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktoré hovorí, že "ani orgány štátnej správy a samosprávy nemôžu svojimi opatreniami zvýhodňovať niektorých podnikateľov, alebo iným spôsobom skresľovať hospodársku súťaž." Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 2. marca. Nedá sa voči nemu odvolať, iba podať žalobu na Krajský súd v Bratislave do dvoch mesiacov od jeho doručenia. Rada PMÚ rovnako ako prvostupňový orgán úradu dospela k záveru, že MK SR skreslilo hospodársku súťaž na trhu obrazového a zvukového spravodajstva. MK SR porušilo pravidlá tým, že pri poskytovaní financií zo štátneho rozpočtu na rok 2006 TASR umožnilo z príspevku platiť aj činnosti, ktoré poskytuje konkurencia, čím porušilo zákon o ochrane hospodárskej súťaže. Ide o opakované uloženie pokuty ministerstvu za neodôvodnený zásah do konkurenčných podmienok na trhu. Za podobnú praktiku úrad udelil MK SR pokutu 200-tisíc korún v roku 2005 a v marci 2006 ju potvrdila rada úradu. V rozhodnutí sa okrem iného píše, že zriaďovateľ príspevkovej organizácie je povinný ju zrušiť ku koncu roka, v ktorom zistí, že tržby organizácie nepokrývajú jej výrobné náklady počas najmenej dvoch rokov po sebe.

V Českej republike od roku 1996 ČTK (Česká tisková kancelář) nedostáva žiaden príspevok z rozpočtu a od roku 1997 dosahuje zisk, dodala hovorkyňa PMÚ Alexandra Bernáthová.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Michael Jackson na večierku v Tokiu nezaspieva
<< predchádzajúci článok
PSA ukončil s Protonom rozhovory o možnom partnerstve