Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2017

Moskva možno požiada USA, aby znížili svoj diplomatický personálMoskva, ilustračná snímka.Zdieľať
Moskva, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Moskva 12. októbra (TASR) - Rusko nevylučuje, že nariadi Spojeným štátom, aby znížili počet príslušníkov svojho diplomatického personálu v Rusku na 300 alebo ešte menej. Ruská tlačová agentúra RIA Novosti o tom v stredu informovala s odvolaním sa na predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí Georgija Borisenka.


Moskva v júli oznámila Spojeným štátom, aby znížili počet členov diplomatického a technického personálu pracujúceho v Rusku približne o 60 percent, teda na 455 zamestnancov. To bol ďalší znak zhoršujúcich sa vzťahov medzi oboma krajinami, pripomenula agentúra Reuters.

Počet 455 zamestnancov mal odzrkadľovať celkový počet ruských diplomatických pracovníkov pôsobiacich v USA, ktorý však zahŕňal aj rukých občanov pracujúcich pri OSN v New Yorku, povedal pre RIA Novosti šéf oddelenia ministerstva pre Severnú Ameriku Borisenko.

"Fakt, že sme v lete do uvedeného počtu zarátali aj ľudí pracujúcich v ruskej misii pri OSN, bola naša dobrá vôľa," povedal Borisenko.

"Ak to neoceňujú, máme plné právo znížiť... počet diplomatov USA," uviedol a dodal, že Moskva prestane započítavať ruský diplomatický personál pri OSN, keď bude odhadovať paritu medzi oboma štátmi.

"V takom prípade by mohol klesnúť počet amerických (diplomatických) pracovníkov v Rusku na úroveň 300 i menej," spresnil Borisenko.

Podľa slov hovorkyne veľvyslanectva USA v Moskve Marie Olsonovej Washington dúfa, že po splnení požiadaviek Ruska by mohli obe krajiny prestať podnikať odvetné opatrenia, informovala neskôr agentúra RIA Novosti.

"Zhoršovanie vzťahov neprospieva záujmom žiadnej z oboch strán. Dúfame, že úpadok vo vzťahoch sa už zastaví," povedala Olsonová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Volebná komisia v Keni schválila ôsmich prezidentských kandidátov
<< predchádzajúci článok
Trump vymenoval za ministerku pre vnútornú bezpečnosť K. Nielsenovú

Moskva možno požiada USA, aby znížili svoj diplomatický personál - diskusné fórum čitateľov