24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2010

14. mája 2010

MS v hokeji Nemecko 2010: Vysoká prehra Slovenska s Dánskom - E-skupina

Slovensko - Dánsko 0:6 (0:6, 0:0, 0:0)

Slovenská hokejová reprezentácia utrpela v zápase E-skupiny na svetovom šampionáte v Kolíne debakel. Po zbabranej I. tretine prehrala s Dánskom vysoko 0:6. Slováci nedokázali nadviazať na dobré výkony z predchádzajúcich súbojov, Dáni zasa predviedli v prvej dvadsaťminútovke veľkú efektivitu. Tím spod Tatier zaostal v úvodnej tretine vo všetkých herných činnostiach, chýbal mu dôraz i presnosť v koncovke.

Slovenské šance na postup do štvrťfinále sa znížili, výber Glena Hanlona má pred sebou ešte dva zápasy v osemfinálovej skupine, v pondelok 17. mája nastúpi proti Fínsku a o deň neskôr proti Nemecku.

E-skupina (Kolín):
Góly: 2. Regin (M. Boedker, D. Nielsen), 5. Larsen (Damgaard, Regin), 5. Mads Christensen ml. (Morten Green, Regin), 11. Madsen (D. Nielsen, Eller), 13. Morten Green (Degn), 14. Lassen (Eller, Madsen)
Vylúčení: 7:1 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hansen (Nór.), Larking (Švéd.) - Eglitis (Lot.), Kalivoda (ČR), 4442 divákov

Slovensko: Budaj (5. Staňa) - Ivan Majeský, Sekera, Lintner, Graňák, V. Mihálik, Starosta, P. Frühauf - Dravecký, Bulík, Tatar - Svatoš, Zagrapan, Čiernik - Bartovič, Podkonický, Pánik - Kukumberg, Macho
Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, D. Nielsen, M. Boedker,Mads Christensen st., Damgaard - Eller, F. Nielsen, Madsen - Hardt, Mads Christensen ml., Regin - Degn, Morten Green, Jakobsen - Sundberg, Dresler, Lykkeskov - K. Staal, Jesper

Slovákom absolútne nevyšiel úvod stretnutia. V 2. min ustupovali obrancovia pred Reginom, ktorý prenikol do pásma a strelou do ľavého horného rohu bránky otvoril skóre. Následne išli na trestnú lavicu Tatar a po ňom aj Starosta a Dáni trestali. Pri presilovke o dvoch hráčov trafil presne z ľavého kruhu v 5. min Larsen a po ňom o 20 sekúnd vyhnal presnou strelou Budaja z bránky Mads Christensen ml. Dáni vyučovali Slovákov z efektivity, v 11. min využili ďalšiu presilovku, keď sa dorážkou presadil Morten Madsen. O ďalšie dve minúty sa severania radovali piatykrát, Morten Green dostal prihrávku pred bránku a osamotený nemal problém skórovať. Z dánskej strany to nebolo všetko, neuveriteľnú efektivitu potvrdil šiestym gólom strelou od modrej aj Stefan Lassen. V 17. min dali vážnejšie o sebe vedieť aj Slováci, Richard Pánik trafil konštrukciu bránky a v závere prvej tretiny ešte skúšal šťastie Dravecký.

Po prvej pretávke sa Slováci snažili už aj viac smerom dopredu, brankára Galbraitha však vážnejšie neohrozovali. Hanlonovým zverencom nevyšla ani presilová hra. Dáni sa už tiež nikam neponáhľali, na ľade boli pokojní a čakali na svoju šancu. Slováci sa dostávali iba k strelám z väčších vzdialeností, ktoré dánsky gólman s prehľadom chytal. V 33. min mohol znížiť Ivan Čiernik, po Majeského nahodení na bránku však nedokázal tiesnený v bránkovisku upratať do siete. Na opačnej strane zlikvidoval Staňa nájazd Dreslera. Slováci si vytvorili aj ďalšie dobré strelecké možnosti, ale v zakončení zlyhávali.

V 45. min nevyužil samostatný nájazd Kukumberg a následná strela Sekeru skončila na konštrukcii bránky. Dáni potom nevyužili dve presilovky v rade, takmer pol minúty aj o dvoch hráčov. Oba tímy mali problémy so zakončením, bolo vidieť, že duel už iba dohrávajú. Slováci sa snažili aspoň o čestný úspech, s koncovkou si však v piatok večer nepotykali.

Hlasy:
Glen Hanlon (tréner Slovenska): "Musím zablahoželať Dánsku k víťazstvu i k dobrým výkonom na turnaji. Naši hráči nezabalili zápas aj napriek zlému vývoju, dohrali ho so cťou. Dáni majú veľmi dobrý tím. Som nahnevaný na systém turnaja, skončili sme druhí v základnej skupine, ale aj tak sme mali voči súperovi nevýhodu."

Per Backman (tréner Dánska): "Mali sme skvelú prvú tretinu. Potom sme už len kontrolovali zápas. Toto bol kľúčový duel pre ďalší vývoj skupiny, otvoril nám šancu na štvrťfinále. Verím, že teraz môžeme hrať v najlepšej osmičke."