Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

16. apríla 2010

Muž s tvárou zabijakaTvrdá detektívna škola à la Dashiel Hammet či Raymond Chandler sa vracia na Slovensko.Zdieľať
Muž s tvárou zabijaka fínskeho autora Matti Rönkä kráča v ich šľapajach. Tento skvelý detektívny príbeh o ruskej a postsovietskej mafii v súčasnom Fínsku získal tretie miesto v medzinárodnej súťaži detektívnych románov. Hlavnou postavou je Viktor Kärppä a hoci má tvár zabijaka, nekradne, nie je zapletený do grog, ani nezabíja...
 
Jeho minulosť je však oveľa zložitejšia. Zvláštne školenie v Červenej armáde a pomáhanie zločineckým šéfom sa mu vracia aj inak, nielen v snoch. Kedysi sa volal Viktor Gornostajev a narodil sa a vyrástol v Sovietskom zväze. Po rokoch prichádza do Fínska, odkiaľ pochádza jeho otec, a prijíma staré rodové meno Kärppä. Pocit, že je tu stále cudzincom, však ostáva.
 
 
Príbehy Rönkä majú jasný, zrozumiteľný jazyk, dramatické zvraty, humor a do fínskej detektívnej literatúry priniesol podľa kritikov novú perspektívu. Je to najúspešnejší fínsky autor detektívok, ktorý získal aj viacero medzinárodných cien. Pracuje vo fínskej verejnej televízii YLE. Po úspechu Muža s tvárou zabijaka nasledovali ďalšie detektívky s postavou Viktora Kärppu: Dobrý brat, zlý brat, Priatelia ďaleko (najlepší severský kriminálny román roku 2007), Otec, syn a zlý duch a Suveníry z Moskvy. Mnohí jeho štýl prirovnávajú k slávnym americkým detektívkarom Dashielovi Hammetovi či Raymondovi Chandlerovi.
 
Prvú knihu v slovenčine príde Matti Rönkä uviesť osobne na Slovensko, 29. apríla v priestoroch hotela Falkensteiner v Bratislave. V súčasnosti žije s manželkou a tromi deťmi v Helsinkách.
 
Prečítajte si ukážky z knihy „Muž s tvárou zabijaka“.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Slávni maliari v 3D
<< predchádzajúci článok
Paris Hilton potvrdila rozchod s D. Reinhardtom