Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

26. júna 2020

My sme les žiada vládu, aby zastavila výstavby vo všetkých národných parkoch na SlovenskuIniciatíva My sme les (MSL) žiada zastavenie výstavby vo všetkých národných parkoch na Slovensku. MSL to uviedla v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal člen iniciatívy Karol Kaliský.Zdieľať
My sme les žiada vládu, aby zastavila výstavby vo všetkých národných parkoch na Slovensku

Podľa MSL sa v niekoľkých národných parkoch chystá výstavba developerských projektov aj napriek tomu, že podľa prieskumu agentúry Focus z mája tohto roku považuje 81 percent opýtaných stav služieb v národných parkoch v súčasnosti za dostatočný a 83 percent opýtaných je za zastavenie výstavby v národných parkoch.

Iniciatíva preto žiada vládu, aby najneskôr do konca septembra pripravila právny rámec pre okamžité zastavenie výstavby v národných parkoch.

Niektoré lokality už nezvládajú nápor turistov

Medzi najznámejšie projekty patria ubytovací komplex Škriatkov les v Demänovskej doline, či nové lanovky a zjazdovky v časti Chopok – Juh v Nízkych Tatrách, vo Vysokých Tatrách rozšírenie Majláthovej chaty pri Popradskom plese, zástavba Mlynických lúk či nové zjazdové trate a lanovky priamo na Štrbskom Plese.

“Všetky tieto projekty sa plánujú v turistických centrách, ktoré už dnes nezvládajú nápor turistov, čo sa prejavuje dopravným kolapsom či znižovaním zážitku alebo komfortu z návštevy týchto území”, konštatuje Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les.

Devastácie prírodných zón

Dodáva, že dôsledkom je len ďalšie zaberanie a devastácia prírodných zón, kvôli ktorým tieto lokality turisti navštevujú, nehovoriac o tom, že ide o domov mnohých rastlín a živočíchov chránených ako slovenskou tak aj európskou legislatívou. Podľa iniciatívy napríklad Žilinský a Prešovský samosprávny kraj majú vo svojich územných plánoch už roky jasne definované, že nebudú povoľovať žiadnu výstavbu v národných parkoch.

„Nové zrealizované a plánované ubytovacie kapacity a zjazdovky potvrdzujú opačný trend a spôsobujú len ďalšie zvyšovanie návštevnosti,” konštatuje Tomáš Vida z MSL.

Množstvo lokalít znehodnotila výstavba

MSL pripomína, že vo februári 2012 naliehalo 55 vedcov na zastavenie stavebnej činnosti v národných parkoch s dosahom na ochranu prírody, a to až do schválenia zonácie národných parkov, neboli ich argumenty vypočuté. Podľa MSL boli dokonca boli zosmiešnení s tým, že žiadajú “nemožné”.

Odvtedy prešlo osem rokov a množstvo vzácnych lokalít uprostred našich národných parkov bolo buď znehodnotených výstavbou alebo v súčasnosti čelia tlaku developerov na ďalšiu zástavbu.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tricklandia predstavila tajuplnú výstavu inšpirovanú ľudovou kultúrou
<< predchádzajúci článok
Viber končí s Facebookom, dôvodom je šírenie nenávisti a zneužívanie osobných údajov používateľov

My sme les žiada vládu, aby zastavila výstavby vo všetkých národných parkoch na Slovensku - diskusné fórum čitateľov