30. apríla 2006

Na Rallye Matador po piaty raz triumf Pecha

Český jazdec Václav Pech ml. na automobile Mitsubishi Lancer už po piaty raz v kariére vyhral Rallye Matador Tatry. Na tri triumfy v rade z rokov 2001 - 2003 nadviazal vlani a po vyrovnanom výkone sa radoval ...

PÚCHOV 30. apríla (WN/SITA) - Český jazdec Václav Pech ml. na automobile Mitsubishi Lancer už po piaty raz v kariére vyhral Rallye Matador Tatry. Na tri triumfy v rade z rokov 2001 - 2003 nadviazal vlani a po vyrovnanom výkone sa radoval aj na konci tohtoročného 37. ročníka najväčšieho slovenského automobilového podujatia. Druhé miesto obsadil úradujúci slovenský šampión Jozef Béreš ml., ktorý so svojim Suzuki Ignis S1600 viedol až do deviatej rýchlostnej skúšky. Tretie miesto si po celý čas s prehľadom udržiaval Bulhar Krum Dončev.

Tohotoročná Rallye Matador Tatry mala prvýkrát v rámci Európskeho pohára FIA koeficient 10, aj preto sa na tratiach v okolí Púchova a Bánoviec nad Bebravou predstavila dosiaľ najlepšia konkurencia v doterajšej histórii. V piatkovom prológu 1. etapy prišiel o šancu na celkové víťazstvo jeden z najväčších favoritov Čech Jan Kopecký, ktorý neodštartoval do 1. meraného úseku pre problémy s brzdovou kvapalinou. Našťastie pre neho rýchlostná skúška bola po štartovom čísle 49 zrušená pre problémy s divákmi. Posádkam, ktoré trať absolvovali voľným prejazdom, pridelili náhradný čas (čas posádky č. 48) a v sobotu ráno sa mohli na štart postaviť všetci prihlásení jazdci. V piatok bol najrýchlejší Jozef Béreš ml. a druhý bol Bulhar Krum Dončev s 12,5 sekundovou stratou. Hneď v úvodnej sobotňajšej ´erzete´ sa pred Dončeva na druhú priečku prebojoval Václav Pech, ktorý začal útočiť aj na Béreša ml.. Úradujúci slovenský šampión odolával až do záverečnej rýchlostnej skúšky 1. etapy, ktorá sa jazdila na bahne. "Na poslednej erzete Zlatníky sme mali problém so servom. Vypla nám elektrika a auto sa stalo dosť nestabilným," vysvetlil prepad na druhú priečku ´Ďodi´ Béreš. V nedeľu Pech vyštartoval na trať s minimálnym náskokom 1,1 sekundy. Dvadsaťdeväťročný český jazdec však vyhral päť zo šiestich nedeľňajších meraných úsekov a v závere už iba s prehľadom došiel do cieľa.
Z celkového počtu 77 posádok, ktoré sa vydali v piatok na trať, došlo nakoniec do cieľa 52 vozidiel. Výsledky sa okrem Európskeho pohára FIA započítavajú aj do Trofeje FIA Zóny strednej Európy, majstrovstiev Slovenska ako aj českého šampionátu a Pohára Slovenskej republiky (iba slovenskí jazdci).

Výsledky - absolútne poradie: 1. Václav Pech ml. (ČR) Mitsubishi Lancer EVO IX 1:45:53,9 h, 2. Jozef Béreš ml. Suzuki Ignis S1600 +59,1 s, 3. Krum Dončev (Bulh.) Subaru Imprezza Sti +2:44,8, 4. Vojtěch Štajf (ČR) Subaru Imprezza Sti +3:27,1, 5. Miroslav Jandík (ČR) Mitsubishi Lancer EVO VII +4:12,4, 6. Andrij Alexandrov (Ukr.) Subaru Imprezza Sti +5:27,1, 7. Grzegorz Grzyb (Poľ.) Mitsubishi Lancer EVO VIII +6:36,8, 8. Vladimír Barvík (ČR) Mitsubishi Lancer EVO VI +6:59,4