Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

21. októbra 2021

Na Senianskych rybníkoch pozorovali pelikána ružovéhoK Slovensku najbližšie prirodzené hniezdiská pelikána ružového sú na pobreží Čierneho mora.Zdieľať
Na Senianskych rybníkoch pozorovali pelikána ružového

O tom, že Chránené vtáčie územie Senianske rybníky na rozhraní okresov Michalovce a Sobrance je najvýznamnejšou migračnou zastávkou pre vtáky zo širokého okolia, svedčí aj aktuálne pozorovanie "nevšedného hosťa" pelikána ružového (Pelecanus onocrotalus). Dôvod jeho návštevy vodnej plochy vzdialenej niekoľko sto kilometrov severne od jeho prirodzeného výskytu v delte Dunaja v Rumunsku si nevedia vysvetliť ani ornitológovia.


"Nevieme, čo u nás robí. Pravdepodobne sa počas jesennej migrácie 'zatúlal'. Je to vodný vták, takže asi letel pozdĺž Dunaja, potom Tisy a nejako na Latoricu a potom sa cez Uh a Laborec dostal až na Senianske rybníky, kde práve teraz prebiehajú aj výlovy rýb, takže je tam veľká koncentrácia vodného vtáctva, čo ho tiež mohlo 'pritiahnuť'," povedal pre TASR Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko s tým, že k Slovensku najbližšie prirodzené hniezdiská pelikána ružového sú na pobreží Čierneho mora. Na Slovensku je jeho výskyt zaznamenaný "raritne".

Ornitológovia predpokladajú, že vzhľadom na dostatok potravy a za predpokladu priaznivého počasia a dostatku pokoja sa pelikán na Senianskych rybníkoch zdrží aj niekoľko týždňov. "Ak bude zdravý a v poriadku, nakoniec sa poberie späť na juh," uzavrel Repel.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Herec Alec Baldwin nešťastnou náhodou smrteľne postrelil kameramanku a režiséra zranil.
<< predchádzajúci článok
Nový smartfón od Huawei je tu: nova 9 ponúkne funkcie vlajkovej lode za polovičnú cenu (video)