Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

19. októbra 2021

Video: Útok medveďa v obci Nevoľné bol hoax, ako pastiera zbadal, dal sa na útekMedializované informácie o útoku medveďa na človeka v obci Nevoľné v okrese Žiar nad Hronom boli nepravdivé.Zdieľať
Útok medveďa v obci Nevoľné bol hoax, ako pastiera zbadal, dal sa na útek

Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal šéf Zásahového tímu pre medveďa hnedého Jaroslav Slašťan.

Medveď nebol agresívny

Niektoré médiá v závere septembra informovali o útoku medveďa na rumunského pastiera v Nevoľnom. Zásahový tím pre medveďa hnedého sa preto vybral priamo na miesto, aby zistil, čo sa v obci skutočne odohralo.

Po rozhovore s rumunským pastierom, ktorý mal byť údajnou obeťou útoku medveďa, príslušníci zásahového tímu zistili, že sa žiaden útok medveďa na človeka nestal.

Rumunský pastier popísal, že počas pasenia oviec zbadal približne 15 metrov od seba medveďa, ktorý však nebol agresívny a nevykazoval žiadne známky straty plachosti. Po tom, ako medveď pastiera zbadal, sa dal okamžite na útek.

Status starostu Nevoľného

Medveďa začali prenasledovať dva pastierske psy, ktoré sa po krátkej chvíli vrátili k pastierovi. Medveď tak rumunského pastiera vôbec nenapadol a nepotreboval ani ochranu svojich psov. Okrem niektorých médií prispel k celej šíreniu nepravdivých informácií aj starosta obce Nevoľné, ktorý v statuse na sociálnej sieti situáciu popísal tak, že pastiera pred útokom zachránili psy.

„Chápem, že titulky robia čítanosť, a čím väčší horor, tým väčší záujem verejnosti, klikov, lajkov, zdieľaní. Len sa pýtam, či budeme donekonečna ohýbať udalosti a čo tým sledujeme. Strach je silná emócia a v týchto prípadoch prerastá do nenávisti nielen voči týmto zvieratám, ktoré sa démonizujú, ale aj voči ľuďom, ktorí majú na túto problematiku triezvy názor,“ povedal Slašťan.

ŠOP SR dodala, že incident sa stal na okraji lesa, nie v intraviláne obce Nevoľné, ani v areáli farmy, ako niektoré médiá uvádzali. Štátni ochranári preto vyzývajú médiá, aby si informácie overovali, nešírili nepravdy a s informáciami o podobných incidentoch pracovali opatrne.

 © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najobľúbenejším športom Slovákov je cyklistika, ukázal prieskum
<< predchádzajúci článok
Výbor parlamentu súhlasí s rozhodnutím Matoviča a Milanovej o ponechaní kvót na slovenskú hudbu v rádiách

Video: Útok medveďa v obci Nevoľné bol hoax, ako pastiera zbadal, dal sa na útek - diskusné fórum čitateľov